Καθάρισε ο Κάταλα

18:39 21/12/2014 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΡΟΣ-14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕΛ-Δόξα Κ.: 0-0

Η ΑΕΛ κόλλησε στην ισοπαλία 0-0 με την Δόξα, σε μια αναμέτρηση με δραματικό φινάλε, καθώς η ομάδα του Χριστάκη Χριστοφόρου έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει τη νίκη.
Στις καθυστερήσεις η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Μιγκέλ Καρλίτος, ωστόσο οι γαλαζοκίτρινοι σε δύο εκτελέσεις δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα και να πάρουν το τρίποντο.

Στο 90+2' ο Σιδεράκης απέκρουσε την εκτέλεση του Μπεμπέ, όμως ο Λούκας Σωτηρίου υπέδειξε επανάληψη, αφού ο Έλληνας τερματοφύλακας βγήκε εκτός εστίας πριν από την εκτέλεση.
Ο Ιονίτα ανέλαβε την δεύτερη εκτέλεση, όμως έστειλε την μπάλα έξω. Ένα πολύ απογοητευτικό φινάλε για την ΑΕΛ, στον τελευταίο της αγώνα για το 2014.

ΑΕΚ-Ανόρθωση: 1-0
(Κάταλα 67')

Χρυσή νίκη με σκορ 1-0 πανηγύρισε η ΑΕΚ, που επικράτησε της Ανόρθωσης στο ντέρμπι με σκόρερ τον Νταβίντ Καταλά.

Ο Ισπανός αμυντικός πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 67' με κεφαλιά και οδήγησε την ομάδα της Λάρνακας σε ένα σπουδαίο τρίποντο, που την ανεβάζει στους 25 βαθμούς.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός, με την Ανόρθωση να αγωνίζεται από το 59' με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Γρηγόρη Μάκου.