«Καθάρισε» η Ανγκόλα

16:44 30/8/2014 - Πηγή: AEK365

Νικηφόρα μπήκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2014 της Ισπανίας η Ανγκόλα, η οποία επικράτησε σχετικά εύκολα 80-69 της Κορέας για τον τέταρτο όμιλο της διοργάνωσης, στον οποίο βρίσκονται ακόμα Μεξικό, Αυστραλία, Λιθουανία και Σλοβενία.
Το ματς ξεκίνημα με την Ανγκόλα να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και παράλληλα να μην επιτρέπει το εύκολο σκορ στους Κορεάτες. Το 36-18 του πρώτου ημιχρόνου δείχνει τη διαφορά των ομάδων στο παρκέ, ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι Ασιάτες κατάφεραν να ανατρέψουν

την εις βάρος τους κατάσταση και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 52-48 για την Ανγκόλα.

Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο η Ανγκόλα σοβαρεύτηκε ξανά και κατάφερε να φτάσει στη νίκη, ξεκινώντας με θετικό αποτέλεσμα το... ταξίδι της στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2014.

Τα δεκάλεπτα: 16-6, 36-18, 52-48, 80-69.

Αγκόλα (Μασέδο): Σιπριάνο 16 (4), Κόστα 6 (1 τρ., 6 ριμπ., 6 ασίστ), Φόρτες, Ντονιέμα 2, Γιοακίμ 6(7 ριμπ.), Μουρ 10 (2), Μορέιρα 16 (10 ριμπ.), Μάνουελ, Μπάρος 10, Μίνγκας 14 (1).

Ν. Κορέα (Γιου): Μουν 8 (2), Παρκ, Γιανγκ 11 (3), Κιμ Τ., Λι 4, Κιμ Σ. 15 (1), Τσο 10 (2), Γιανγκ 3 (1), Κιμ Γ. 6, Χέο, Οχ 4, Κιμ Γ. 8.