Ήταν... ΑΕΚ και κέρδισε!

19:13 14/10/2012 - Πηγή: AEK365

Η ΑΕΚ ήθελε σε αυτήν την… παράξενη πρεμιέρα της να κερδίσει. Και το πέτυχε. Πήρε το ροζ φύλλο αγώνα μέσα στην Πάτρα στην πρεμιέρα της Β’ εθνικής κόντρα στον Έσπερο ΑΟΠΑ με 69-79. Με ένα υπέροχο κόσμο στο πλάι της, από το ξεκίνημα του αγώνα πήρε το πάνω χέρι στο ματς. Στο πρώτο δεκάλεπτο έπαιξε φοβερή άμυνα και έφτασε την διαφορά εύκολα στο 9-23 με τον Βεσκούκη σε καλή μέρα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο…

χαλάρωσε λίγο η ΑΕΚ, αλλά κράταγε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό και με τις πολλές λύσεις ο Βαγγέλης Ζιάγκος μπορούσε να έχει την εικόνα που ήθελε με το ημίχρονο να λήγει 30-40.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εντυπωσιακά για την ΑΕΚ, αλλά οι Πατρινοί μείωσαν και πάλι. Όμως, οι πολλές λύσεις από την Βασίλισσα κρατούσαν την διαφορά και στο φινάλε το δεκαλέπτου με ένα απίστευτο τρίποντο του Φαλέκα έγινε το 50-63. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε μια ΑΕΚ αποφασισμένη να… καθαρίσει το ματς. Ο Ζιάγκος πήγε το ματς εκεί που ήθελε, η διαφορά έφτασε τους 18 πόντους, όμως με τους διαιτητές να σφυρίζουν κόντρα, την άμυνα που… χαλάρωσε και την επίθεση που δεν είχε σωστές επιλογές ο Έσπερος έφτασε στα τελευταία λεπτά μέχρι και το -6. Όμως, εκεί η εμπειρία του Γκιζόγιαννη και τα κρίσιμα καλάθια του, η ποιότητα και οι πολλές λύσεις στο ρόστερ της ΑΕΚ έφεραν την νίκη με διψήφια διαφορά και το τελικό 69-79.

Έτσι, ο Βαγγέλης Ζιάγκος και οι παίκτες του πήραν την νίκη στην πρεμιέρα τους στην Β’ εθνική και έκαναν το πρώτο από τα πολλά… βήματα που έχουν βάλει στόχο για να πάρει η ΑΕΚ την άνοδο. Συγκλονιστική η συμπαράσταση από περισσότερους από 200 φίλους της Ένωσης που μπήκαν στο κλειστό της «Παναγίας Αλεξιώτισσας». Την 2η αγωνιστική (Κυριακή 21/10, 17:00) η ΑΕΚ υποδέχεται στο κλειστό των Λιοσίων τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου

Τα δεκάλεπτα: 9-23, 30-40, 50-63, 69-79