EREDIVISIE-33η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Φίτεσε-Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 2-2
(Κάσια 71', Πρόπερ 79'-Κολντέρ 30'Αντόνια 55')

Στο 2-2 κόλλησαν Φίτεσε και Γκόου Αχέντ Ιγκλς.

Στο 30ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τα σκορ με τον Κόλντερ, ενώ στο 55' ο Αντόνια έκανε το 2-0. Η Φίτεσε μείωσε με τον Κάσια στο 71' και ο Πρόπερ στο 79' έκανε το τελικό 2-2.

Μπρέντα-Βααλβάικ: 1-1
(Μπούις 34-Ντούιτς 72')

Χρυσή ισοπαλία 1-1 πήρε η Μπρέντα από τη Βααλβάικ κι έσωσε την κατηγορία.

Στο 34ο λεπτό ο Μπούις άνοιξε το σκορ για την Μπρέντα, αλλά στ 72' ο Ντούιτς έκανε

το 1-1.

Χέρενφεεν-Ουτρέχτη: 4-1
(Ντε Ροόν 39', Ζίγετς 67', Φαν Άκεν 82', Φινμπόγκασον 90+1'-Μουλενγκά 89')

Μεγάλη νίκη με 4-1 πέτυχε η Χέρενφεεν επί της Ουτρέχτης.

Η Χέρενφεν άνοιξε το σκορ με τον Ντε Ρόον στο 39ο λεπτό, ενώ στο 67' ο Ζίγετς έκανε το 2-0 και στο 82' ο Φαν Άκεν το 3-0. Η Ουτρέχτη μείωσε με τον Μουλενγκά στο 89', αλλά στο 90+1' ο Φινμπόγκασον έκανε το τελικό 4-1.

Ρόντα-Γκρόνινγκεν: 1-2
(Χάτεμπερ 3' αυτ.-Ζϊφκοβιτς 54', Κόστιτς 60')

Τη νίκη με 2-1 μέσα στην έδρα της Ρόντα πανηγύρισε η Γκρόνινγκεν και ουσιαστικά την υποβίβασε.

Στο 3ο λεπτό η Ρόντα πήρε κεφάλι στο σκορ με το αυτογκόλ του Χάτεμπερ αλλά στο 54' ο Ζίφκοβιτς έφερε στα ίσα το ματς και στο 60' ο Κόστιτς έδωσε τη νίκη στην Γκρόνινγκεν. Μάλιστα στ 70' αποβλήθηκε ο Κίφτενμπελντ της Γκρόνινγκεν.

Ναϊμένγκεν-Τβέντε: 2-5
(Καστιγιόν 1', Μάρσμαν 79' αυτ.-Εμπεσίλιο 29', Μπράμα 55', Τάντιτς 57', 59', Κορόνα 76')

Άνετο διπλό με 5-2 πανηγύρισε η Τβέντε επί της Ναϊμένγκεν.

Μόλις στο 1ο λεπτό ο Καστιγιόν έβαλε μπροστά στο σκορ τη Ναϊμένγκεν, αλλά στο 29' ο Εμπεσίλιο ισοφάρισε για την Τβέντε. Στο 55' ο Μπράμα έκανε τα 2-1 για την Τβέντε και στο 57' όπως και στο 59' ο Τάντιτς σκόραρε κι έκανε το 4-1. Στο 76' ο Κορόνα έγραψε το 5-1 για να μειώσει στο 79' ο Μάρσμαν με αυτογκόλ σε 5-2.

Ζβόλε-Αϊντχόφεν: 1-2
(Σάιμακ 62'-Λοκάντια 21', Ρουίς 74')

Διπλό με 2-1 πήρε η Αϊντχόφεν επί της Ζβόλε

Ο Λοκάντια στο 21ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ την Αϊντχόφεν, αλλά ο Σάιμακ ισοφάρισε στο 62'. Τη νίκη στην Αϊντχόφεν χάρισε ο Ρουίς με γκολ στο 74ο λεπτό.

Ντεν Χάαγκ-Αλκμαάρ: 2-1
(Φαν Ντούινεν 21', Χόλα 80'-Χένρικσεν 84')

Νίκη με 2-1 κόντρα στην Αλκμαάρ πήρε η Ντεν Χάαγκ.

Η Ντεν Χάαγκ άνοιξε το σκορ με τον Φαν Ντούινεν στο 21ο λεπτό, ενώ στο 80' ο Χόλα έκανε το 2-0. Το 2-1 για την Αλκμαάρ έκανε στο 84ο λεπτό ο Χένρικσεν.

Φέγενορντ-Καμπούρ: 5-1
(Φορμέρ 24', Βιλένα 49', 87' Πελέ 72', Μποέτιους 90'-Μπάρτο 43')

Παρά τη νίκη με 5-1 επί της Καμπούρ, η Φέγενορντ έχασε τον τίτλο.

Η Φέγενορντ άνοιξε το σκορ με τον Φορμέρ στο 24ο λεπτό, αλλά στ 43' ο Μπάρτο έκανε το 1-1. Στο 49ο λεπτό ο Βιλένα έκανε το 2-1 ενώ στ 72' ο Πελέ διαμόρφωσε το 3-1. Στο 87ο λεπτό ο Βιλένα έκανε το 4-1 για να διαμορφώσει το τελικό 5-1 ο Μποέτιους στο 90'.

Χέρακλες-Άγιαξ: 1-1
(Σζιόμερ 22'-Σένε 13')

Ισοπαλία τίτλου για τον Άγιαξ, που έμεινε στο 1-1 με τη Χέρακλες αλλά κλείδωσε τον τίτλο.

Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Σένε, αλλά στο 22' η Χέρακλες ισοφάρισε με τον Σζιόμερ.