Η βολίδα του Ντανιέλο...

10:25 27/11/2012 - Πηγή: AEK365

Λίγες εβδομάδες πριν η ΑΕΚ είχε πάρει μία τεράστια πρόκριση επί της Σπαρτάκ Μόσχας. Το 2-1 στη Φιλαδέλφεια, είχε χαρίσει το εισιτήριο για την γ' φάση του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Εκεί η ΑΕΚ βρήκε στο δρόμο της τη μεγάλη Τορίνο της εποχής. Πρώτο ματς στη Νέα Φιλαδέλφεια. Σαν σήμερα ήταν... 27 Νοεμβρίου του 1991.
Όλο το γήπεδο κατάμεστο και λιγοστοί

Ιταλοί σε μία γωνιά... Η ΑΕΚ ξεκινά εντυπωσιακά το παιχνίδι. Πιο εντυπωσιακά δεν γινόταν: Ήταν το 21ο λεπτό, η Ένωση έχει κερδίσει φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή. Ο Ντανιέλ Μπατίστα στήνει τη μπάλα, παίρνει φόρα και με ένα ξερό ευθύβολο σουτ "καρφώνει" τη μπάλα στο "γάμα" της Τορίνο. "Κόλαση" στο γήπεδο. 1-0, με μία γκολάρα του Ντανιέλο. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Το τέρμα αυτό "ξύπνησε" την Τορίνο η οποία κατάφερε να ισοφαρίσει αρχικά με τον Καζαγκράντε στο 33' και να πάρει προβάδισμα τρία λεπτά αργότερα με τον Μπρεσιάνι.

Η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 στο 72' με τον Σαμπανάτζοβιτς. Με αυτό το σκορ πήγε στο Τορίνο, στις 11/12/91, όμως με τον Καζαγκράντε οι Ιταλοί πήραν τη νίκη με 1-0 και την πρόκριση. Αυτή η απίστευτη γκολάρα όμως του Ντανιέλ, ακόμα και 21 χρόνια μετά, αποτελεί άξια αναφοράς...