Η πεντάρα στη Δυναμό και η μαγεία του Τσιάρτα

08:15 27/9/2013 - Πηγή: AEK365

Η 27η Σεπτεμβρίου έχει πολλά να θυμίσει στην ΑΕΚ. Το 1962 στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος υποδέχθηκε το Αιγάλεω το οποίο και διέλυσε με 7-2. Χατ τρικ για τον Ιμπραήμ, δύο γκολ για τον μεγάλο Κώστα Νεστορίδη και από ένα για τους Παπαϊωάννου και Πετρίδη. Το 1970 με ένα γκολ του Πομώνη και ένα του Νικολαΐδη η ΑΕΚ επικρατεί του ΠΑΟΚ

στη Φιλαδέλφεια για τη 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Το 1978 η Ένωση ταξιδεύει στο Οπόρτο για τον επαναληπτικό εκπληκτικού 6-1 στην Αθήνα. Ο Μαύρος ανοίγει το σκορ στο 33' και στη συνέχεια η ομάδα χαλαρώνει με αποτέλεσμα να δεχθεί από το 64' και μετά τέσσερα γκολ αλλά φυσικά να προκριθεί. Έντεκα χρόνια μετά η ΑΕΚ υποδέχεται στη Φιλαδέλφεια τη Δυναμό Δρέσδης στον επαναληπτικό της ήττας με 1-0 στη Γερμανία. Το γκολ του Γκίτσοφ στο 10ο λεπτό παγώνει τον κόσμο όμως ακολουθεί "κιτρινόμαυρη" καταιγίδα. Αυτογκόλ από τον Τόιμπερ, 2-1 με πέναλτι του Οκόνσκι και δύο γκολ από τον Σαββίδη. Μειώνει ο Λίμπεραμ για να κάνει το 5-2 ο Σαβέφσκι στο 82'. Τελικά στο 85' ο Μίνγκε διαμόρφωσε το τελικό 5-3 με την πρόκριση να πηγαίνει στην ΑΕΚ.

Τελευταία αξιομνημόνευτο ματς που έχει δώσει η Ένωση 27η Σεπτεμβρίου είναι αυτό στη Σκοτία με τη Χιμπέρνιαν το 2001. Η ΑΕΚ έχει πάρει το πρώτο ματς με 2-0
(55' πεν. Τσιάρτας, 68' Νικολαΐδης) όμως πιέζεται πολύ από τους Σκοτσέζους. Ο Μάρεϊ στο 52' ανοίγει το σκορ και στο 80' ο Λούνα στέλνει το ματς στην παράταση. Εκεί μιλάει η κλάση του Βασίλη Τσιάρτα. Πετυχαίνει δύο γκολ (το ένα με απευθείας εκτέλεση κόρνερ) και ισοφαρίζει. Το 3-2 του Ζιτελί στο 115' δεν αλλάζει τίποτα.