ΙΣΠΑΝΙΑ-ΙΤΑΛΙΑ 4-0
ΓΗΠΕΔΟ: Ολυμπιακό Στάδιο Κιέβου
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πέδρο Προένσα (Πορτογαλία)

Ομάδα μύθος! Αυτός ο τίτλος ανήκει σε αυτή την Ισπανία που αγγίζει την τελειότητα και παίζει ποδόσφαιρο βγαλμένο απο.. Playstation. Οι «Φούριας Ρόχας» έφτασαν και

πάλι στην κορυφή της Ευρώπης καθώς στον τελικό διέλυσαν με 4-0 την Ιταλία, η οποία παράτησε το ματς στο 60' όταν και έμεινε με δέκα παίκτες λόγω του τραυματισμού του Μότα. Το σύνολο του Ντελ Μπόσκε πάντως απόψε το βράδυ στο Κίεβο έγραψε ιστορία αφού έγινε η πρώτη ομάδα που κατέκτησε 3 διαδοχικούς τίτλους σε τελικούς ( δύο Euro και ένα Μουντιάλ).

Φουριόζα μπήκε στο ματς η ομάδα του Βιθέντε Ντελ Μπόσκε θέλοντας απο το πρώτο λεπτό να επιβάλει τον ρυθμό της, να έχει την μπάλα στην κατοχή της και να βρει ένα γρήγορο γκολ. Τα κατάφερε και τα τρία! Οι «Φούριας Ρόχας» στο 7' είχαν μια καλή φάση με τον Σέρχιο Ράμος, ενώ τρία λεπτά αργότερα έχασαν την πρώτη μεγάλη τους ευκαιρία με πλασέ του Τσάβι. Στο πρώτο τέταρτο η Ισπανία κυριάρχησε και οι Ιταλοί αναγκάστηκαν να αμύνονται μαζικά προκειμένου να κρατήσουν το μηδέν. Τελικά δεν τα κατάφεραν καθώς στο 14' η παρέα του Ινιέστα βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Σεσκ «έσπασε» την μπάλα προς τα έξω και ο Νταβίντ Σίλβα με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Οι Ιταλοί μετά απο αυτό το γκολ έδειξαν να... ξυπνάνε και ουσιαστικά μπήκαν στο παιχνίδι ισορροπώντας την κατάσταση και κρατώντας μπάλα. Στο 29' και στο 33' απείλησαν με τον Κασάνο αλλά... ως εκεί. Μετά το 35' η Ισπανία άλλαξε και πάλι ταχύτητα και με το γνωστό passing game της έψαχνε να βρει διαδρόμους στην καλά οργανωμένη άμυνα των «Ατζούρι». Τα κατάφερε για δεύτερη φορά στο 41' όταν λειτούργησε άριστα το γνωστό πλέον «τίκι τάκα» και ήρθε το δεύτερο γκολ. Η μπάλα λοιπόν έφτασε στα πόδια του Αντρές Ινιέστα, εκείνος με υπέροχη κάθετη πάσα βρήκε τον αριστερό μπακ χαφ, Ζόρντι Άλμπα και το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Μπαρτσελόνα με πλασέ που θα ζήλευε και ο άτυχος Νταβίντ Βίγια νίκησε τον Τζίτζι Μπουφόν. Στην Ιταλία ανήκε η πρώτη καλή φάση στην επανάληψη με μια κεφαλιά του Ντι Νατάλε (46') τον οποίο έριξε ως αλλαγή στο ματς ο Πραντέλι για να δώσει πνοή στην επίθεση των «Ατζούρι». Η Ισπανία ωστόσο μετά τα πρώτη λεπτά έδειξε να κυριαρχεί και στο 47' απείλησε με σουτ του Φάμπρεγκας. Ένα λεπτό αργότερα και πάλι ο άσος της Μπαρτσελόνα έκανε ότι ήθελε την ιταλική άμυνα αλλά δεν πρόλαβε να πλασάρει σωστά τον Μπουφόν και ενώ είχε περάσει... δύο φορές τον Μπαλτσαρέτι. Στο 49' η Ισπανία ζήτησε πέναλτι για πεντακάθαρο χέρι του Μπονούτσι αλλά ο Προένσα έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Η ομάδα του Πραντέλι στο 51' έφτασε κοντά στο να μειώσει το σκορ αλλά μίλησε η τεράστια κλάση του Κασίγιας που είπε δύο φορές όχι στον Ντι Νατάλε. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους Ιταλούς με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα. Συγκεκριμένα τραυματίστηκε ο Τιάγκο Μότα, ο Πραντέλι είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του και έτσι οι «Ατζούρι» έπαιξαν για μισή ώρα με δέκα ποδοσφαιριστές. Αυτό είχε ως αποτέλε