Προσκύνησε στα... τέσσερα!

23:41 1/7/2012 - Πηγή: Sport.gr
Η Ισπανία έδειξε από νωρίς τις... διαθέσεις της, αφού μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μέχρι το δεκάλεπτο είχε τρεις τελικές, δύο με τον Ράμος και μία με τον Τσάβι, που ήταν και η καλύτερη, με τον μέσο της Μπαρτσελόνα να συνδυάζεται άψογα με τον Φάμπρεγκας, αλλά το σουτ του να περνάει ελάχιστα άουτ πάνω από τα δοκάρια του Μπουφόν.Οι Φούριας Ρόχας εξαργύρωσαν την υπεροχή τους με εκπληκτικό γκολ στο 14ο λεπτό. Ο Ινιέστα έκανε την κάθετη στον Φάμπρεγκας, ο Κιελίνι ενώ είχε τη δυνατότητα να κόψει σε κόρνερ δεν το έκανε και η Ιταλία το πλήρωσε,
αφού ο Σεσκ έβγαλε την σέντρα για το κεφάλι του Σίλβα, που έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων του Μπουφόν για το 1-0.Ο Μπαλτζαρέτι στο 21' αντικατέστησε τον Κιελίνι, που αισθάνθηκε... ενοχλήσεις και οι Ιταλοί προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσια με σουτ του Κασάνο στο 29' και στο 32', όμως ο Κασίγιας είπε "όχι", ενώ ο MVP του ημιτελικού για την Σκουάντρα Ατζούρα, Μπαλοτέλι έκανε την πρώτη του προσπάθεια στο 38', αλλά ήταν πολύ άστοχη...Η Ισπανία στο 41', ουσιαστικά "καθάρισε" το ματς, με κάθετη πάσα του Τσάβι και τον Τζόρντι Αλμπα να περνάει σαν... σταματημένους τους αμυντικούς των Ιταλών και να πλασάρει εύστοχα τον Μπουφόν κάνοντας το 2-0. Ενα σκορ, που ιδιαίτερα σε τελικό, δεν γυρνάει... Το ημίχρονο έκλεισε με τον Κασίγιας να αποκρούει με γροθιές το σουτ του Μοντολίβο.Ο Πραντέλι αντικατέστησε τον Κασάνο με τον Ντι Νατάλε και ο τελευταίος λίγο έλειψε με την έναρξη της επανάληψης να σκοράρει με κεφαλιά. Στο 48' ο Φάμπρεγκας παραλίγο να πετύχει το γκολ της διοργάνωσης περνώντας τη... μισή άμυνα της Ιταλίας, αλλά ο Μπουφόν απέκρουσε το πλασέ του. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κασίγιας να αποκρούσει το σουτ του Ντι Νατάλε. Στο 56' ο Τιάγκο Μότα πέρασε στη θέση του Μοντολίβο, αλλά τραυματίστηκε και από το 62' άφησε την Ιταλία με δέκα παίκτες.Ετσι, τα πράγματα απλοποιήθηκαν ακόμα περισσότερο για τους Ιβηρες που έφτασαν σε περηφανή θρίαμβο πετυχαίνοντας δύο ακόμη γκολ μέχρι το φινάλε, με τέρματα των δύο αλλαγών του Ντελ Μπόσκε, του Τόρες από ασίστ του Τσάβι στο 84' και του Μάτα στο 88' από ασίστ του Τόρες.