Γλίτωσε με… ρουκέτα

23:50 13/9/2011 - Πηγή: AEK365
CHAMPIONS LEAGUE - 6ος ΟΜΙΛΟΣ 1η αγωνιστική ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-ΑΡΣΕΝΑΛ: 1-1 ΓΗΠΕΔΟ: Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ Μέτριο παιχνίδι στο Ρουρ με την Ντόρτμουντ να ισοφαρίζει στο τέλος σε 1-1 την Άρσεναλ με το καλύτερο ίσως γκολ της πρεμιέρας. Μόλις στο 4ο λεπτό οι δύο ομάδες είχαν από μια φάση όταν ο Τζερβίνιο
δεν μπόρεσε από ιδανική θέση να πλασάρει τον Βαϊντερφέλερ και στην αντεπίθεση ο Γκρόσροϊτζ σούταρε άουτ μέσα από την περιοχή. Στο 11' οι Γερμανοί άγγιξαν το γκολ όταν ο Γκέτσε πέρασε και τον Σέζνι και πλάσαρε αλλά ο Σανιά έκοψε την μπάλα πάνω στη γραμμή. Επτά λεπτά μετά η ομάδα του Κλος βγήκε ιδανικά στην αντεπίθεση αλλά ο Γκρόσροϊτζ σούταρε και πάλι ψηλά. Η Άρσεναλ κατάφερε να απειλήσει στο 34' όταν ο Φαν Πέρσι έκανε το σουτ και ο Βάιντερφελερ έδιωξε. Οκτώ λεπτά μετά από λάθος του Κελ ο Γουόλκοτ έδωσε για τον Φαν Πέρσι που με πλασέ άνοιξε το σκορ.   Στο δεύτερο μέρος η Άρσεναλ απείλησε στο 57' με τον Γουόλκοτ να βρίσκεται σε καλή θέση και να σουτάρει άουτ. Από εκεί και πέρα το ματς έγινε κακό με την Ντόρτμουντ να αγγίζει την ισοφάριση στο 80' όταν ο Σούμποτιτς από πολύ κοντά σούταρε πάνω στον Σέζνι. Όταν δεν κατάφερε όμως το «τεσσάρι» της Ντόρτμουντ το κατάφερε ο Πέρισιτς όταν στο 89' με φοβερό σουτ στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα παραθυράκι και έκανε το 1-1. ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βαϊντενφέλερ, Σούμποτιτς, Χούμελς, Πίστσεκ, Σμέλζερ, Κελ (69'Μπλαζικόφσκι), Γκέτζε, Γκρόσροϊτζ (69'Πέρισιτς), Μπέντερ, Λεβαντόφσκι, Καγκάβα (85'Ζιντάν). ΑΡΣΕΝΑΛ: Σέζνι, Σανιά, Μερτεζάκερ, Κονσιελνί, Γκιμπς, Αρτέτα, Σονγκ, Μπεναγιούν, Φαν Πέρσι (86'Τσαμάκ), Γουόλκοτ (78'Φρίμπονγκ), Τζερβίνιο.