Με το καλημέρα... Λούτσο

23:50 13/9/2011 - Πηγή: AEK365
Με... το αριστερό ξεκίνησε τις Ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις στο Τσάμπιονς Λιγκ ο Ολυμπιακός και έδειξε πως και φέτος θα παλέψει για... την τρίτη θέση. Οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την ήττα με 0-1 από την Μαρσέιγ, παίζοντας ένα πολύ μέτριο ποδόσφαιρο, «φτιάχνοντας» μόλις τέσσερις ευκαιρίες. Παίκτες - κλειδιά του Ολυμπιακού ήταν σα να μην μπήκαν στο «Καραϊσκάκης». Κυριάρχισαν στον χώρο του κέντρου οι Γάλλοι. Ακόμα ψάχνουν τους Φέισα,
Γέστε... Το ματς Ολυμπιακός, στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε μόνο για 20 με 25 λεπτά. Και σε αυτά, πέρα από δύο σουτ του Μιραλάς, δεν είδαμεκάτι παραπάνω. Από την άλλη, η Μαρσέιγ μπήκε δυνατά στο ματς, κυριάρχισε στον χώρο του κέντρου (δεν υπήρχε Ολυμμπιακός από την μέση και μπροστά), κράτησε Τοροσίδη και Χολέμπας πίσω στα μπακ και έτσι, αποσυντονισε τους «ερυθρόλευκους». Αν κάποιος δικαιούταν να έχει ανοίξει το σκορ στα πρώτα 45 λεπτά, αυτός θα έπρεπε να είναι ο Ρεμί, ο οποίος στο 37' σημάδεψε με ωραίο σουτ το δοκάρι του Κοστάντσο. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να πιέσουν την Μαρσέιγ να κλέψουν μπάλα και να «φτιάξουν» φάσεις. Ωστόσο, το ματς είχε πάρει τον δρόμο του. ΟΙ Γάλλοι κυριαρχούσαν στο κέντρο και στο 52' μετά από λάθος του Αμπντούν, μπήκαν στην περιοχή του Κοστάντσο και ο Λούτσο Γκονζάλες έκανε το 0-1. Ο Ολυμπιακός άργησε να συνέλθει. Μετά την διπλή αλλαγή του Βαλβέρδε με Ιμπαγάσα και Μακούν οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν... σημάδια ζωής. Ο Τοροσίδης μετά την αποχώρηση του Λούτσο βρήκε χώρο και βγήκε μπροστά. Έκανε δύο σέντρες και ο Ολυμπιακός είχε ισάριθμες καλές στιγμές στο 75' και στο 79'. Στα τελευταία λεπτά, ο Ολυμπιακός μόνο από στημένες μπάλες θα μπορούσε να φτάσει σε κάποιο γκολ, μιας και πλέον οι «ερυθρόλευκοι» ένιωθαν βαριά τα πόδια τους. Η Μαρσέιγ κράτησε τη μπάλα, άντεξε και με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις του αγώνα (αποβλήθηκε ο Φανί με απ' ευθείας κόκκινη) και πήρε ένα σπουδαίο διπλό, ενόψει της συνέχειας των Ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Κοστάντσο, Χολέμπας, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Τοροσίδης, Μοδέστο, Φέισα(67' Μακούν), Αμπντούν, Γιέστε(55' Τζιμπούρ), Φουστέρ(67' Ιμπαγάσα), Μιραλάς Μαρσέιγ (Ντιντιέ Ντεσάν): Μανταντά, Αθπιλικουέτα, Ενκούλου, Τραορέ, Μορέλ, Ντιαβαρά, Ντιαρά, Σεϊρού(81' Φανί), Λούτσο(76' Καμπορέ), Αμαλφιτανό, Ρεμί(68' Αγιού) ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πέδρο Προένσα (Πορτογαλία) ΒΟΗΘΟΙ: Τιάγκο Τρίγκο, Ρικάρντο Σάντος (Πορτογαλία) ΓΗΠΕΔΟ: «Γ. Καραϊσκάκης»