23:40 13/2/2013 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE- ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΣΑΧΤΑΡ ΝΤ.- ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤ.: 2-2
Γήπεδο: Ντονμπάς Αρίνα

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης απέκτησε η Μπορούσια Ντόρτμουντ που απέδρασε με την ισοπαλία 2-2 από την Ουκρανία, κόντρα στη Σαχτάρ.

Η Ντόρτμουντ έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς στο 7ο λεπτό, καθώς ο Μπλαστσικόφσκι έπιασε όμορφο γυριστό σουτ, με την μπάλα να περά άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο ίδιος παίκτης έκανε συρτό σουτ μετά από τρομερή πάσα του Γκέτσε, αλλά η μπάλα δεν του έκανε ξανά το χατίρι. Στο 13ο

λεπτό η απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ρόις, έφτασε εύκολα στα χέρια του Πιάτοφ, ενώ στο 19' ο Ρόις εκτέλεσε το κόρνερ ο Χούμελς έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Πιατόφ. Οι Γερμανοί ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι του αγώνα και στο 20' είχαν ακόμη ένα καλό σουτ με τον Ρόις, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ, ενώ η πρώτη καλή φάση της Σαχτάρ ήταν ένα σουτ του Μκιταριάν στο 27' με την μπάλα να περνά άουτ. Οι Ουκρανοί ανέβασαν στροφές, είχαν ακόμη ένα καλό σουτ με τον Φερναντίνιο στο επόμενο λεπτά και στο 31' ο Σρνα με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0. η Ντόρτμουντ βγήκε μπροστά, απείλησε με το σουτ του Μπλαστσικόφσκι στο 39΄το οποίο έδυγε μόλις άουτ και έφερε στα ίσα το ματς στο 41'. Ο Λεβαντόφσκι άθελά του έκανε μία υπέροχη ντρίμπλα και βρέθηκε απέναντι με τον Πιάτοφ, τον οποίο εκτέλεσε με υπέροχο πλασέ. Πάντως στο 45+1' η Σαχτάρ είχε την ευκαιρία να περάσει και πάλι μπροστά, καθώς ο Τάισον έκανε την παράλληλη μπαλιά, ο Βάιντερφέλερ απέκρουσε, η μπάλα στρώθηκε στο Τεϊσέιρα από τα πλάγια και αυτός προσπάθησε στο κενό τέρμα να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά του πλασέ που δοκίμασε κόντραρε πάνω στο σώμα του Σμέλτσερ.

Η Ντόρτμουντ πίεσε στην επανάληψη και στο 53ο λεπτό, ο Αντριάνο έκανε εξαιρετική ενέργεια και σέντρα από αριστερά, ο Μκιταριάν έπιασε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Σαντάνα τον έκοψε σωτήρια. Ωστόσο στο 69' ο Σαντάνα έδιωξε λανθασμένα, ο Σμέλτσερ άργησε να πάει στη φάση και ο Κόστα με όμορφο σουτ έκανε το 2-1. Στο 75ο λεπτό, μετά από λάθος του Ρατ ο Γκέτσε πήρε τη μπάλα από δεξιά, έκανε τη σέντρα, ο Λεβαντόφσκι έκανε το γυριστό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πιάτοφ. Η ισοφάριση για τους Γερμανούς ήρθε στο 87ο λεπτό, καθώς μετά από κόρνερ, η άμυνα της Σαχτάρ κόλλησε και ο Χούμελς με κεφαλιά νίκησε τον Πιάτοφ.

ΣΑΧΤΑΡ: Πιάτοφ, Σρνα, Τσιγκρίνσκι, Ρακίτσκι, Ρατ, Χούμπσμαν, Φερναντίνιο, Τεϊσέιρα (84' Εδουάρδο), Μκιταριάν, Τάισον (62' Ντάγκλας Κόστα), Λουίζ Αντριάνο

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βαϊντενφέλερ, Πίστσεκ, Σαντάνα, Χούμελς, Σμέλτσερ, Μπέντερ, Καλ, Μπλαστσικόφσκι (80' Λάιτνερ), Γκέτσε, Ρόις (89' Σκιέμπερ), Λεβαντόφσκι