18:11 27/4/2014 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE-36η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ-ΤΣΕΛΣΙ: 0-2
Γήπεδο: Άνφιλντ

Φαντάσματα τoυ παρελθόντος ξύπνησαν στο «Άνφιλντ» μετά από την ήττα της Λίβερπουλ με 2-0 από την Τσέλσι. Πλέον οι «μπλε» πλησίασαν στους 2 βαθμούς και η Σίτι έχει δύο ματς λιγότερα και τον τίτλο στα χέρια της...

Στο 6ο μόλις λεπτό ο Μινιολέ έδιωξε δύσκολα το μακρινό σουτ του Κόουλ, ενώ στο 11' μετά από σέντρα από δεξιά ο Κουτίνιο βρήκε

τη μπάλα με τη μία, όμως την έστειλε στα πλαϊνά δίχτυα. Στο 14ο λεπτό τα κοντινό σουτ του Σακό έφυγε μόλις άουτ, ενώ στο 38' ο Σαλάχ έκανε το σουτ, το χέρι του Φλάναγκαν ήταν καθαρά απλωμένο η μπάλα βρήκε εκεί, όμως ο ρέφερι αποφάσισε να μην δείξει τη βούλα. Η Τσέλσι ανέβασε στροφές από εκεί και πέρα και στο 45+3' μετά το τραγικό λάθος του Τζέραρντ στο κέντρο, ο Ντεμπά Μπα έφυγε σε τετ α τετ με τον Μινιολέ και έγραψε το 1-0 για τους «μπλε».

Στο 59ο λεπτό ο Σβάρτσερ πραγματοποίησε τεράστια επέμβαση σε σουτ του Άλεν από τα όρια της περιοχής, ενώ στο 62' ήταν η σειρά Μινιολέ να πει όχι σε δυνατό σουτ του Σίρλε. Η Λίβερπουλ πίεσε πολύ από εκεί και πέρας και στο 66' όπως και στο 67' ο Σβάρτσερ δεν ανησύχησε απ' τα σουτ των Άλεν και Τζέραρντ, ενώ και στο 75' ο κίπερ της Τσέλσι είπε όχι σε σουτ του αρχηγού τη Λίβερπουλ. Και στο 79ο λεπτό ο Σβάρτσερ μπλόκαρε την κεφαλιά του Τζέραρντ, ενώ στο 90+3' ο Σβάρτσερ απέκρουσε εντυπωσιακά το κοντινό σουτ του Σουάρες. Κι ενώ η Λίβερπουλ είχε βγει όλη μπροστά για την ισοφάριση, στο 90+4' οι Τόρες και Γουίλιαν έφυγαν στην κόντρα και ο Βραζιλιάνος μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Τζόνσον, Φλάναγκαν (81' Άσπας), Σκρτελ, Σακό, Τζέραρντ, Άλεν, Λούκας (58' Στάριτζ), Κουτίνιο, Στέρλινγκ, Σουάρες

ΤΣΕΛΣΙ: Σβάρτσερ, Αθπιλικουέτα, Κάλας, Ιβάνοβιτς, Κόουλ, Μάτιτς, Μίκελ, Σάλαχ (61' Γουίλιαν), Λάμπαρντ, Σίρλε (77' Κέιχιλ), Μπα (84' Τόρες)