Ακόμα σκοράρει η Μπαρτσελόνα

23:01 16/12/2014 - Πηγή: AEK365

ΙΣΠΑΝΙΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΦΑΣΗ ΤΩΝ "32"

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΟΥΕΣΚΑ: 8-1 (4-0)

Η Μπαρτσελόνα διέσυρε με 8-1 την Ουέσκα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Σόου από τον Πέδρο στο πρώτο μέρος. Ο νεαρός επιθετικός πέτυχε χατ τρικ σκοράροντας στο 21', το 26' και το 44'. Πέραν του Πέδρο γκόλ για τους "μπλαουγκράνα" πέτυχε ο Σέρχι στο 29' και ο Ινιέστα στο 40'. Έτσι διαμορφώθηκε το 5-0 του πρώτου 45λέπτου. Στην επανάληψη η Μπαρτσελόνα έριξε ρυθμό. Στο 68' πάντως

πέτυχε το έκτο της γκολ με σκόρερ αυτή τη φορά τον Αντριάνο. Δέκα λεπτά μετά ο Ανταμά Τραορέ έκανε το 7-0 και στο 83' ο Σάντρο πέτυχε το 8-0. Η Ουέσκα κατάφερε να σκοράρει στο 86' με τον Γκασπάρ.

ΑΛΜΕΡΙΑ-ΜΠΕΤΙΣ: 2-1 (4-3)

Εκτός Κυπέλλου έμεινε η Μπέτις με την Αλμερία να επικρατεί 2-1 και να προκρίνεται. Ο Μίτσελ στο 59' άνοιξε το σκορ στο "Μεντιτερανέο" και ο Ζονγκό στο 75' έκανε το 2-0. Οι "μπέτικος" μείωσαν στο 78' με τον Περκίς.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ-ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΕΚΑΝΟ: 4-4 (2-1)

Ένα από τα καλύτερα ματς της χρονιάς έγινε στο "Μεστάγια" όπου η Βαλένθια υποδέχθηκε τη Ράγιο με τους φιλοξενούμενους να έχουν ηττηθεί στο πρώτο ματς με 2-1. Το τελικό 4-4 μιλάει από μόνο του για την εικόνα του ματς. Ο Αλκάθερ μόλις στο 8ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τις "νυχτερίδες" όμως η ομάδα του Βαγέκας αντεπιτέθηκε. Ισοφάρισε στο 20' με τον Χοθαβέδ και τρία λεπτά μετά πήρε προβάδισμα με τον Ποθουέλο. Στο 38' ο Περέιρα έδωσε σκορ πρόκρισης στη Ράγιο όμως με το καλημέρα στην επανάληψη η Βαλένθια μείωσε σε 2-3 με πέναλτι του Μοσίγιο. Ο Εμπάρμπα στο 61' έκανε το 2-4 όμως οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω. Μείωσε με τον Αλκάθερ στο 65' και ισοφάρισαν με τον Ροδρίγο επτά λεπτά μετά.

ΘΕΛΤΑ ΒΙΓΚΟ-ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ: 3-1 (1-2)

Στο "Μπαλαΐδος" η Θέλτα υποδέχθηκε τη Λάς Πάλμας στον επαναληπτικό της ήττας της με 2-1 στα Κανάρια. Ο Λαριβέι άνοιξε το σκορ στο 19' και ο Σάντι Μίνα έκανε το 2-0 στο 50'. Τρία λεπτά μετά η Λας Πάλμας μείωσε με τον Ναουθέτ ενώ στο 68' έμεινε με δέκα καθώς αποβλήθηκε ο Αϊθάμι. Με παίκτη παραπάνω η Θέλτα πίεσε και σιτς καθυστερήσεις πέτυχε το γκολ που της έδωσε την πρόκριση με τον Ορεγιάνα.