Έριξε τριαντάρα η Λιθουανία

22:48 3/9/2014 - Πηγή: AEK365

Η ομάδα του Καζλάουσκας είχε την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας έτσι σε μία εύκολη επικράτηση.

Σε ένα ακόμη ματς οι Νοτιοκορεάτες δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη, έχοντας τέσσερις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Γιουσκεβίτσιους με 20 πόντους.

Μοναδικοί... διασωθέντες για την ομάδα του Γιού ήταν οι Μουν και Κιμ με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Οι Νοτιοκορεάτες έψαχναν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση και μπήκαν δυνατά στο ματς, «κλείνοντας» την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 19-17. Ωστόσο, η Λιθουανία εμφανίστηκε

πιο αποφασισμένη στη συνέχεια και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 39-29.

Η ομάδα του Καζλάουσκας συνέχισε στο ίδιο μοτίβο στο δεύτερο ημίχρονο και με σκορ 18-4 στην τρίτη περίοδο πήρε προβάδισμα 24 πόντων (57-33), προμηνύοντας πως η τελευταία περίοδος θα έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Όπως κι έγινε, με τη Λιθουανία να δείχνει τις άγριες διαθέσεις της, διαμορφώνοντας το τελικό 79-49 και κάνοντας το 3-1 στις νίκες, παίρνοντας έτσι την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Δεκάλεπτα: 17-19, 39-29, 57-33, 79-49

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Πότσιους 6 , Γιουσκεβίτσιους 20, Κουζμίνσκας 5, Ντ. Λαβρίνοβιτς, Ματσιούλις, Σεϊμπούτις 5, Γιασάιτις 2, Μοτιεγιούνας 18, Κ. Λαβρίνοβιτς 0, Γιανκούνας 4, Βαλαντσιούνας 12, Βασιλιάουσκας 7

Κορέα (Γιού): Μουν 15, Παρκ , Ντ.Γιάνγκ , Τ. Κιμ 4, Λι 4, Σ. Κιμ, Τσο 3, Χ.Γιανγκ , Γ. Κιμ 5, Χέο , Σεκούν Ο 6, Τζ. Κιμ 12