Καθάρισε τη Σερβία η Βραζιλία

21:26 3/9/2014 - Πηγή: AEK365

Καλύτεροι οι Βραζιλιάνοι στο πρώτο ημίχρονο, υπερίσχυσαν και έδειξαν έτοιμοι να πάρουν το ντέρμπι. Η «μαγική» τρίτη περίοδος των «πλάβι» (32-12) άλλαξε τα δεδομένα αλλά όχι και την τελική έκβαση της αναμέτρησης, καθώς οι παίκτες του Μανιάνο έφτασαν στην μεγάλη νίκη.

Όπως όλα δείχνουν, η Βραζιλία θα τερματίσει στην 2η θέση του Α' Ομίλου της Γρανάδας, μιας και αύριο (4/9) αντιμετωπίζει την αδύναμη Αίγυπτο.

Η «σελεσάο» πάταγε καλύτερα στο παρκέ από τα πρώτα λεπτά. Η υπεροχή της τόσο κάτω

από το καλάθι όσο και στη γραμμή των γκαρντ ήταν ξεκάθαρη και η διαφορά όσο περνούσε η ώρα μεγάλωνε.

Το 23-16 της πρώτης περιόδου έδωσε τη θέση του στο 48-32 της δεύτερης. Οι Βραζιλιάνοι με το +16 του ημιχρόνου πέταγαν... φωτιές. Για την ακρίβεια, εκτός από την καλή απόδοση των παικτών του Μανιάνο, η αλήθεια είναι πως και οι Σέρβοι ήταν πολύ κακοί, γεγονός που έφερε την εκνευρισμένη αντίδραση του Τεόντοσιτς στο ημίχρονο.

Ο άσος της ΤΣΣΚΑ ήταν αυτός που σήμανε την ανατροπή των «πλάβι». Με τον Μίλος Τεόντοσιτς κύριο εκφραστή των επιθετικών της προσπαθειών η Σερβία όχι μόνο γύρισε το ματς αλλά «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 32-12 και ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση. Στην τελευταία περίοδο το ματς ήταν οριακά υπέρ του συνόλου του Τζόρτζεβιτς μέχρι το... 12-0 σερί των Βραζιλιάνων.

Το παραπάνω σερί μαζί με την ευστοχία του Μαρκίνιος (21 π.) και το επιθετικό... κόλλημα των Σέρβων (6' χωρίς καλάθι) γύρισαν εκ νέου το παιχνίδι και έδωσαν την νίκη στους Βραζιλιάνους που είναι μια «ανάσα» από τη δεύτερη θέση του ομίλου.

Δεκάλεπτα: 16-23, 32-48, 64-60, 73-81

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 14, Σιμόνοβιτς 3, Γιόβιτς 2, Μπογκντάνοβιτς 8, Μπιέλιτσα 8, Μάρκοβιτς 10, Μπίρτσεβιτς 8, Κρστιτς 7, Ραντούλιτσα 11, Στίματς 2

Βραζιλία (Μανιάνο): Νέτο 2, Χετσέιμερ 0, Τέιλορ 2, Γκαρσία 6, Χουέρτας 6, Μπαρμπόσα 16, Βαρεχάο 4, Ζιοβανόνι 7 , Ιλάριο 7, Βιέιρα 21, Σπλίτερ 10