Επιστροφή στις νίκες

18:50 22/2/2014 - Πηγή: AEK365

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό που επικράτησε με 3-0 των Μακεδόνων στο κλειστό της Κυψέλης. Το παιχνίδι είχε ουσιαστικά ενδιαφέρον μόνο στο β' σετ όπου οι Μακεδόνες πιέζοντας στο σερβίς, παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και στο μπλοκ.

Αρχικά και σ' αυτό το σετ ο ΠΑΟ είχε ένα σημαντικό προβάδισμα καθώς έφτασε τη διαφορά στο 16-11,

όμως μετά το β' τεχνικό τάιμ άουτ οι φιλοξενούμενες έτρεξαν ένα σερί 1-10 (!) για να διαμορφωθεί το σκορ σε 17-21!

Ο Ρούσης πέρασε στο ματς την Νούσια αντί της Βασιλαντωνάκη και το σχήμα με τις τρεις ακραίες επέτρεψε στον ΠΑΟ να ξεκολλήσει και να απαντήσει με δικό του σερί 7-0 φτάνοντας στο 24-21 που έγινε όμως 24-24!!!
Ο ΠΑΟ έχασε δύο σετ μπολ, στο τρίτο όμως οι Μακεδόνες έκαναν το λάθος (άουτ επίθεση) και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το ματς, αφού μετά το 2-0 ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα.

«Θέλαμε μια καθαρή νίκη, αυτός ήταν ο στόχος μας. Το παιχνίδι ήταν όπως το περιμέναμε. Όταν δεν παίζαμε καλά δυσκολευόμασταν, όταν παίζαμε καλά πήγαινε όπως το είχαμε σχεδιάσει και ήταν σχετικά εύκολα. Θέλουμε νίκη με το Ανατόλια για να περάσουμε στο Final 4 Κυπέλλου, μετά να κλείσουμε με νίκες και τον δεύτερο γύρο και από εκεί και πέρα ότι καλύτερο», δήλωσε ο Γιώργος Ρούσης.

«Ξεκινήσαμε νωθρά, χάσαμε την συγκέντρωση μας στην υποδοχή και το χάσαμε εύκολα. Στο β' σετ βρήκαμε ρυθμό, βελτιωθήκαμε σε υποδοχή μπλοκ μέχρι το 17-21, αλλά και πάλι σε εκείνο το σημείο έγιναν λάθη στην υποδοχή, γύρισε το σετ και χάσαμε το παιχνίδι φυσιολογικά», τόνισε από την πλευρά του ο Μανώλης Σκουλικάρης.

Τα σετ: 25-18, 27-25, 25-15
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 3 (3/7 επ.), Βασιλαντωνάκη 17 (14/27 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Καββαδία 9 (6/15 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 6 (4/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 41% υπ. - 36% άριστες), Τσίμα 16 (11/24 επ., 5 μπλοκ, 69% υπ. - 50% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (50% υπ. - 30% άριστες) / Αντουβά, Νούσια, Αποστολάκη, Τσατσούρη.

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Δραγουμάνου 10 (7/24 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 32% υπ. - 05% άριστες), Τυφλιώρη 4 (4/11 επ.), Καετάνο 9 (9/23 επ., 50% υπ. - 43% άριστες), Βεργίδου 4 (1/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μηλοβιανού 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ), Μεταξά 4 (2/11 επ., 2 μπλοκ), Αναγνώστου -λ (69% υπ. - 69% άριστες) / Παλτιμσιτζόγλου -λ, Παντελίδου,