20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: «Απ. Νικολαΐδης»

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αθανάσιος Γιάχος

Από ακόμα ένα έμφραγμα γλίτωσε τον Παναθηναϊκό ο Μάρκους Μπεργκ. Ο Σουηδός επιθετικός με γκολ που πέτυχε στο 78ο λεπτό, έκαμψε την αντίσταση της Καλλονής και έδωσε στην ομάδα του τη νίκη

με 1-0. Κακοί οι «πράσινοι», δίχως τη πολύ μεγάλη ευκαιρία στο ματς. Δύο γκολ του ακύρωσε σωστά ως οφσάιντ ο Γιάχος, ενώ δεν έδωσε πέναλτι στην αρχή του ματς.

Με... πέναλτι που δεν έδειξε ο Γιάχος ξεκίνησε το ματς στο 11' σε τράβηγμα του Τσαμπούρη στον Μπεργκ. Πολλά τα γεμίστατα στην περιοχή από τα μπακ του ΠΑΟ, χωρίς να βρουν στόχο. Καλός ο Πέτριτς, αλλά δεν έφτασε ποτέ κοντά στο γκολ. Λίγο πριν το ημίχρονο, ο Σίλντεφελντ έχασε μεγάλη ευκαιρία με προβολή.

Με δύο γκολ, τα οποία ακυρώθηκαν σωστά ως οφσάιντ τελείωσε το πρώτο και ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Πρώτα στο 45' και το δεύτερο στο 47'. Και στα δύο δράστης ο Μάρκους Μπεργκ.

Στα υπόλοιπα λεπτά, η εικόνα του ματς ήταν ίδια. Ο Αναστασίου στο 52ο λεπτό πέρασε τον Καρέλη στο ματς, και στο 78' ο Έλληνας επιθετικός έδωσε την ασίστ στον Μπεργκ, ο οποίος από κοντά λύτρωσε τον ΠΑΟ από ακόμα μία «γκέλα».

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Μπούρμπος(73' Ατζαγκούν), Ταυλαρίδης, Σίλντενφελντ, Χουχούμης, Πράνιτς(52' Ντίνας), Ζέκα, Λαγός, Πέτρις, Κλωναρίδης(52' Καρέλης), Μπεργκ

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ (Βαγγέλης Βλάχος): Χογκ, Πιπίνης, Αντέγιο, Καμαρά(62' Ναβάρο), Μανούσος, Λεοζίνιο, Αναστασιάδης, Άλβες(85' Στεφάνοβιτς), Καλτσάς(82' Καλτσάς), Τσαμπούρης, Μίνγκας