LA LIGA-20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΤΛΕΤΙΚΟ Μ.-ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: 3-1
Γήπεδο: Βιθέντε Καλντερόν

Εύκολη νίκη με 3-1 πανηγύρισε η Ατλέτικο κόντρα στη Ράγιο.

Η Ατλέτικο μπήκε δυνατά στο ματς και στο 12ο λεπτό ο Γκρισμάν έκανε το 1-0 ενώ ο ίδιος παίκτης στο 23ο λεπτό διπλασίασε τα γκολ των «ροχιμπλάνκος» κι έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη. Η Ράγιο μείωσε προσωρινά με τον Τρασόρας στο 36ο λεπτό, αλλά στο 57' ο Μανούτσο πέτυχε αυτογκόλ για το 3-1.

Στο

88ο λεπτό η Ατλέτικο είχε και δοκάρι με τον Γκρισμάν.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Μογιά, Χουανφράν, Χιμένες, Μιράνδα, Σικέιρα, Γκάμπι, Τιάγκο, Σουάρεθ, Αρντά (80' Γκαρθία), Μάντζουκιτς (70' Τόρες), Γκρισμάν.

ΡΑΓΙΟ: Τόνιο, Μορσίγιο, Μπα, Κάστρο, Φατό (72' Μπουένο), Τρασόρας, Μπαένα, Ζοσαμπέδ (57' Ποθουέλο), Μανούτσο, Ακίνο, Κακουτά (83' Μορένο).

ΕΛΤΣΕ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: 0-6
Γήπεδο: Μαρτίνεθ Βαλέρο

Εύκολη νίκη με 6-0 πέτυχε η Μπαρτσελόνα κόντρα στην Έλτσε και συνεχίζει να καταδιώκει τη Ρεάλ.

Οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ στο 36ο λεπτό με τον Πικέ, ενώ ο Μέσι με πέναλτι στο 55' έκανε το 2-0. Η Έλτσε έμεινε με 10 παίκτες στο 57ο λεπτό λόγω αποβολής του Φαΐρ και στο 69' ο Νεϊμάρ έγραψε το 3-0. Και δύο λεπτά αργότερα ξανά ο Νεϊμάρ ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το 4-0. Το 5-0 έκανε ο Μέσι στο 88ο λεπτό και λίγο αργότερα ο Πέδρο έγραψε το τελικό 6-0.

ΕΛΤΣΕ: Τίτον, Σουάρεθ, Ρόκο, Πελεγρίν, Σίσμα (61' Αλμπαθάρ), Πάσαλιτς, Αντριάν (72' Λομπάν), Φαιρ, Νίγκεθ (82' Κορομίνας), Ροντρίγκεθ, Τζόναθας.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Μπράβο, Μπαρτρά, Άλμπα (71' Αντριάνο), Πικέ, Μοντόγια, Μασεράνο (71' Μπούσκετς), Ραφίνια, Τσάβι (71' Ρμπέρτο), Μέσι, Πέδρο, Νεϊμάρ

ΚΟΡΔΟΒΑ-ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: 1-2
Γήπεδο: Νουέβο Αρχανγκέλ

Δυσκολότερα απ' ότι αναμενόταν έκαμψε την αντίσταση της Κόρδοβα η Ρεάλ. Οι «μερένχες» βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ αλλά τελικά πήραν τη νίκη με 2-1 και συνεχίζουν ακάθεκτοι προς τον τίτλο.

Η Κόρδοβα αιφνιδίασε τη Ρεάλ και μόλις στο 3ο λεπτό Άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Γκιλάς, ενώ στο 19' ο Καρτάμπια έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-0. Από εκεί και πέρα η Ρεάλ ανέβασε στροφές και στο 27ο λεπτό έφερε στα ίσα το σκορ. Ο Χάμες εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπέιλ έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Μπενζεμά εξ επαφής έκανε το 1-1.

Στο 55' και στο 58' η Κόρδοβα έχασε δύο πολύ σημαντικές ευκαιρίες με τους Καρτάμπια και Μπεμπέ, ενώ στο 83' η Ρεάλ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρονάλντο!

Ωστόσο στο 87ο λεπτό ο Καρτάμπια έκανε πέναλτι, αποβλήθηκε και ο Μπέιλ από τα 11 μέτρα έδωσε τη νίκη στη Ρεάλ.

ΚΟΡΔΟΒΑ: Κάρλος, Κρέσπο, Φράγκα, Ντέιβιντ, Γουνίνο, Πάντιτς, Ρόσι, Καρτάμπια, Γκιλάς, Μπεμπέ, Αντόνε (80' Βίκο)

ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Ράμος, Μαρσέλο (72' Κοεντράο), Καρβαχάλ, Βαράν, Κεντίρα (64' Ιγιαραμένδι), Μπέιλ, Κροος, Χάμες Ροντρίγκες (80' Χεσέ), Ρονάλντο, Μπενζεμά.