Ένα βαθμό από το στέμμα η Μπόκα

10:55 28/11/2011 - Πηγή: AEK365

APERTURA ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ 16η αγωνιστική

Η Μπόκα Τζούνιορς πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Γοδόι Κρους με 2-1, διατήρησε το +9 από την Τίγκρε και πλέον στις υπόλοιπες τρεις αγωνιστικές χρειάζεται έναν βαθμό για να στεφθεί πρωταθλήτρια έπειτα από τρία χρόνια. Στο 10ο λεπτό, ο Τσβίτανιτς έδωσε το προβάδισμα στην Μπόκα ενώ ο Σκιάβι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 37ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα των "Χεϊνέσες". Το μόνο που κατάφερε η Γοδόι Κρους ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Ρόχας τρία λεπτά πριν το τέλος.

Έτσι λοιπόν, την επόμενη αγωνιστική

το "Μπομπονέρα" θα φορέσει τα γιορτινά του με την Μπόκα Τζούνιορς κόντρα στην Μπάνφιλντ να ψάχνει τον ένα βαθμό που χρειάζεται για να πανηγυρίσει το 24ο πρωτάθλημα στην ιστορία της. Αυτό μπορεί να έχει ήδη συμβεί μια μέρα νωρίτερα αν η Τίγκρε δεν νικήσει την Σαν Λορέντζο.

Η οποία Τίγκρε θα προσπαθήσει από την μεριά της να κάνει το καθήκον της και να κερδίσει τα τρία τελευταία παιχνίδια όπως έκανε κόντρα στην Ατλέτικο Ραφαέλα όπου επιβλήθηκε με 3-0 χάρη στα τέρματα των Κάρλος Λούνα (16'), Ντιέγκο Καστάνιο (67') και Ντιέγκο Μοράλες (78').