23:52 13/5/2012 - Πηγή: AEK365

SERIE A'- 38η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΤΖΕΝΟΑ- ΠΑΛΕΡΜΟ: 2-0
Γήπεδο: Μαράσι
Η Τζένοα πήρε νίκη χρυσάφι με 2-0 κόντρα στην Παλέρμο και παρέμεινε στη Serie A'.
Πολύ μέτριο ματς στο πρώτο 20λεπτο με τις δύο ομάδες να μην έχουν ευκαιρίες.
Πρώτη καλή φάση δημιουργήθηκε στο 22ο λεπτό, με τον Φρέι να απομακρύνει κοντινό πλασέ του Μεχμέτι.
Η Τζένοα πήρε το προβάδισμα στο 52ο λεπτό, καθώς Μπιοντίνι και Ρόσι συνδυάστηκαν όμορφα και ο Τζιλαρντίνο από κοντά έκανε το 1-0.
Οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη στο 69ο λεπτό, καθώς ο Σκούλι έκανε το ένα δύο με τον Τζιλαρντίνο και από κοντά

έκανε το 2-0.
ΤΖΕΝΟΑ: Φρέι, Γκράνβιστ, Καλάντζε, Μορέτι, Μέστο, Μπελούτσι, Μπιοντίνι, Γιάνκοβιτς (70' Σαμπιρίζι), Ρόσι (81' Βελόσο), Τζιλαρντίνο, Σκούλι (76' Καρβάλιο).
ΠΑΛΕΡΜΟ: Βιβιάνο (46' Μπρικέτο), Πιζάνο, Μουνιόθ, Μαντοβάνι, Λαμπρέν, Ντονάτι, Μιλιάτσιο, Αγουιρεγαράι (65' Λόρες), Μπερτόλο, Μεχμέτι (27' Βάσκεθ), Μπουντάν.

ΚΑΤΑΝΙΑ- ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: 0-2
Γήπεδο: Ρέντζο Μπαρμέρα
Στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ για 2η συνεχόμενη χρονιά θα αγωνιστεί η Ουντινέζε που κέρδισε με 2-0 την Κατάνια και πήρε την 3η θέση.
Η Ουντινέζε απείλησε την εστία του Καρίσο μόλις στο 1ο λεπτό με τον Ντι Νατάλε, ενώ στο 7' ο γκολκίπερ της Κατάνια είπε όχι σε σουτ του Μπάστα.
Τελικά οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 19'.
Ο Ντι Νατάλε πρόλαβε τους Καρίσο και Σπόλι κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Σικελών.
Η Κατάνια είχε τεράστια ευκαιρία να φέρει στα ίσα το ματς στο 39', αλλά ο Χαντάνοβιτς έπιασε το πέναλτι του Γκόμες. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Κατελάνι σε ανατροπή από τον Περέιρα.
Το σουτ του Ντι Νατάλε στο 47ο λεπτό πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 58' ο Φαμπρίνι διπλασίασε τα γκολ της Ουντινέζε.
Ο νεαρός φορ της Ουντινέζε έκανε όμορφη ενέργεια και πλάσαρε ιδανικά τον Καρίσο.
Στο 64ο λεπτό το σουτ του Σουάζο έξυσε το δοκάρι του Χαντάνοβιτς, που στο 70' είπε όχι σε σουτ του Σπόλι.
ΚΑΤΑΝΙΑ: Καρίσο, Μπελούτσι (79' Καλαπάι), Σπόλι, Λεγκροτάλιε, Μαρκέζε, Αλμιρόν, Ίζκο, Σέιμουρ, Γκόμες, Κατελάνι (85' Ουέλινγκτον), Ρικιούτι (59' Σουάζο).
ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Χαντάνοβιτς, Μπενατιά, Ντανίλο, Ντομίτσι, Περέιρα (69' Πατζιέντζα), Ασαμόα, Μπάστα, Πίντζι (69' Φερνάντες), Πασκουάλε, Φαμπρίνι (83' Τόριε), Ντι Νατάλε.

ΚΙΕΒΟ- ΛΕΤΣΕ: 1-0
Γήπεδο: Μαρκ Αντόνιο Μπεντεγκόντι
Την ήττα με 1-0 γνώρισε η Λέτσε από την Κιέβο και θα συνεχίσει στη Serie B'.
Η πρώτη καλή φάση του αγώνα ανήκε στην Κιέβο και ήταν ένα σουτ του Λουτσιάνο στο 17ο λεπτό με την μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ στο 21' ο Μπενάσι είπε όχι σε κεφαλιά του Σάρδο.
Ο Πουτζιόνι πραγματοποίησε δύο πολύ μεγάλες επεμβάσεις στο 32' και στο 34' σε σουτ του Ντι Μικέλε, ενώ και στο 35' είπε όχι σε κεφαλιά του Τζιακομάτσι.
Στο 48ο λεπτό ο Πουτζιόνι απέκρουσε το πλασέ του Ντι Μικέλε και τρία λεπτά αργότερα ο Βάτσεκ από κοντά έστειλε την μπάλα πολύ άουτ.