22:54 16/1/2014 - Πηγή: AEK365

COPA DEL REY-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΧΕΤΑΦΕ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: 0-2 (0-4)
Γήπεδο: Αλφόνσο Πέρες

Με έναν δαιμονισμένο Μέσι, η Μπαρτσελόνα κέρδισε εύκολα με 2-0 τη Χετάφε και πήρε στο ρελαντί το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Πρόβλημα με Νεϊμάρ.

Στο 12' και στο 17' τα σουτ των Τέγιο και Μέσι δεν είχαν τύχη, ενώ στο 44' ο Τέγιο έκανε το γύρισμα στον Μέσι και ο Αργεντινός με πλάσε άνοιξε το σκορ για την Μπαρτσελόνα.

Η Μπαρτσελόνα πίεσε και στο 2ο μέρος και στο 63ο λεπτό ο Μέσι πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, απέφυγε και τον Κοδίνα και με πλασέ από πλάγια έκανε το 2-0

ΧΕΤΑΦΕ: Κοδίνα, Λάγο, Αλέξις (35' Λόπεθ), Ράφα, Βιγαράι, Λασέν, Μίτσελ, Λαφίτα, Σαράμπια (61' Λεόν), Ροντρίγκες, (65' Κάστρο) Κολουνγκά.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Πίντο, Άλβες, Μπαρτρά, Πουγιόλ, Αντριάνο, Σέρχι, Σονγκ, Σεσκ (70' Τσάβι), Τέγιο, Νεϊμάρ (27' Αλέξις), Μέσι.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ-ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: 0-1 (0-0)
Γήπεδο: Μαδριγάλ

Στα προημιτελικά πέρασε η Σοσιεδάδ, που νίκησε με 1-0 μέσα στην έδρα της Βιγιαρεάλ.

Στο 22ο λεπτό ο Σεφέροβιτς αστόχησε από καλή θέση, ενώ στο 32' Ρος άνοιξε το σκορ μετά από πανέμορφη ενέργεια του Πριέτο. Στο 40' ο Κάρλος πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε νέα προσπάθεια του Ρος.

Στην επανάληψη η Βιγιαρέαλ πίεσε πολύ και στο 65ο λεπτό πέτυχε γκολ με τον Περμπέ, το οποίο ακυρώθηκε, ίσως και λανθασμένα, ενώ στο 75' κέρδισε πέναλτι, αλλά και πάλι ο Περμπέ δεν μπόρεσε να το κάνει γκολ.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Κάρλος, Τζούκιτς, Γκάμπριελ, Μουσάτσιο, Πάντιτς (59' Μάριο), Πίνα, Μπρούνο, Γκόμες (66' Ούτσε), Πέρες (59' Ακίνο), Περμπέ, Περέιρα.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Θουμπικαράι, Κ.Μαρτίνεθ, Ανσοτέγι, Ι.Μαρτίνεθ, Άνχελ, Ελουστόνδο, Ρος (60' Θουρουτούθα), Γαθτανιάγα, Πριέτο, Κάστρο (79' Γκρισμάν), Σεφέροβιτς (68' Βέλα).