22:23 16/1/2014 - Πηγή: AEK365

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ-ΑΠΟΛΛΩΝ: 1-0
ΚΥΠΕΛΛΟ: Ρεβάνς φάση των «16»
ΓΗΠΕΔΟ: Βόλου

Χάρη στη νίκη με 3-1 στο πρώτο ματς ο Απόλλων πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Συγκεκριμένα, ο Απόλλων ηττήθηκε

στη ρεβάνς της φάσης των «16» με 1-0 από την ομάδα του Βόλου, αλλά χωρίς της στοιχίσει.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αναζήτησαν το γκολ με περισσότερη θέληση δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς την εστία των αντιπάλων. Το 0-0, έτσι έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου.
Στην επανάληψη ο ρυθμός διατηρήθηκε ίδιος. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, οι φιλοξενούμενοι δεν αντιδρούσαν και με τις εξαιρετικές αποκρούσεις του Γκόμεζ κρατούσαν την πρόκριση. Στο 82', όμως ο Τσίτας με σουτ άνοιξε το σκορ και έδωσε ελπίδες στη Νίκη, χωρίς όμως το κάτι παραπάνω.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Αποστολίδης, Ζουλιώτης, Παπαδόπουλος, Γκότοβος, Γκιότας, Αναστασόπουλος (60' Σεϊμάν), Ακασού (68' Τσίτας), Μανουσάκης (78' Μπιτσάκος), Γέσιτς, Σοϊλέδης, Ανιέτε.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.: Γκόμες, Χατζηζήσης, Σόουζα, Παπαζαχαρίας (46' Έγκον), Διαμάντης, Καμαρά, Κουκ (62' Γκουέλα), Τσιλιγκίρης, Άμπροουζ, Μπάρκογλου (88' Τσεμπερίδης), Πετρόπουλος.