20:02 8/2/2012 - Πηγή: AEK365

ΚΟΠΑ ΑΦΡΙΚΑ- ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΖΑΜΠΙΑ- ΓΚΑΝΑ: 1-0
Γήπεδο: Εστάντιο ντε Μπατά
Σε τελικό Κόπα Άφρικα για πρώτη φορά μετά από το 1994 θα βρεθεί η Ζάμπια, η οποία πέτυχε τεράστια πρόκριση με 1-0 επί της Γκάνας που ήταν τα μεγάλο φαβορί.
Η Γκάνα κέρδισε πέναλτι μόλις στο 8ο λεπτό, καθώς ο Νκαούσου ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Γκίαν Ασαμόα.
Ο συμπαίκτης του Σκόκο στην Αλ Αΐν, ωστόσο, δεν κατάφερε να νικήσει του Μουενέ από τα 11

μέτρα και έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του.
Τέσσερα λεπτα αργότερα και πάλι ο γκολκίπερ της Ζάμπιας είπε όχι στον Γκίαν, ενώ στο 32' ο Τζόρνταν Αγιού αστόχησε από ιδανική θέση.
Η καλύτερη ευκαιρία της Ζάμπιας ήρθε στο 35', με τον Κατόνγκο να βρίσκεται μέσα στην περιοχή εντελώς αμαρκάριστος, αλλά να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.
Στο 49' ο Μουενέ απέκρουσε το πλασέ του Τζόρνταν Αγιού, ενώ στο 51ο λεπτό η κεφαλιά του Μπόιγ πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 65' και πάλι ο γκολκίπερ της Ζάμπιας είπε όχι στον Γκίαν.
Στο 69' ο Μουενέ έχασε την μπάλα μετά από γέμισα, αλλά η κεφαλιά του Γκίαν πέρασε μόλις άουτ.
Και αφού η Γκάνα έχανε της ευκαιρίες, η Ζάμπια στην κόντρα στο 77ο λεπτό άνοιξε το σκορ με το σουτ του Μαγιουκά.
Μάλιστα οι Γκανέζοι έμειναν στο 85ο λεπτό με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μπόατενγκ.
ΖΑΜΠΙΑ: Μουενέ, Νκαουσού, Σουνζού, Χιμουντέ, Μουσοντά, Γκάνσα, Σινκαλά, Κασόντε (66' Λουνγκού), Καλάμπα, Κατόνγκο, Τσαμάνγκα (46' Μαγιουκά).
ΓΚΑΝΑ: Κουαρασέι, Ινκούμ, Μπόιγ, Μενσά (72' Βορσά), Ανάν, Μπόατενγκ, Α.Αγιού (85' Μουντάρι), Ασαμόα, Τζ.Αγιού, Γκίαν (74' Ταγκόε).