22:52 8/1/2014 - Πηγή: AEK365

COPA DEL REY- ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΧΕΤΑΦΕ: 4-0
Γήπεδο: Καμπ Νου

Η Μπαρτσελόνα νίκησε 4-0 την Χετάφε στο "Καμπ Νόου", κάνοντας βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Copa del Rey.
Δύο γκολ πέτυχε ο Σεσκ Φάμπρεγκας στο 9' και το 63' με πέναλτι και τα άλλα δύο ο Λιονέλ Μέσι στο 90' και το 93'.

Ο

Αργεντινός έτσι επέστρεψε δυναμικά μετά από δύο μήνες απουσίας λόγω τραυματισμού, ενώ βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά μετά τις 6 Νοεμβρίου και το ματς με την Μίλαν στο Champions League (το επόμενο ματς με την Μπέτις ήταν αυτό που τραυματίστηκε).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Πίντο, Μοντόγια, Πουγιόλ, Μαστσεράνο, Αντριάνο, Μπουσκέτς, Σέρτζι Ρομπέρτο, Ινιέστα (64' Μέσι), Αλέξις Σάντσες (75' Τέγιο), Πέδρο, Φάμπρεγκας (81' Σονγκ).

ΧΕΤΑΦΕ: Κοντίνα, Λάγκο, Βαλέρα, Ράφα, Αλέξις, Ροντρίγκεζ, Λασέν, Σαράμπια, Κάστρο, Γκαβιλάν (64' Λαφιτά), Μαρικά (77' Κολούνγκα).

Ρασίνγκ Σανταντέρ-Αλμερία: 1-1
(64' Κόντσα - 26' Κορονα)

Ρεάλ Μπέτις-Αθλέτικ Μπιλμπάο: 1-0
(Κάστρο 42')

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση έκανε η Μπέτις που επικράτησε με 1-0 της Μπιλμπάο.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίωρο, ωστόσο στο 42ο λεπτό η Μπέτις άνοιξε το σκορ με τον Κάστρο.

Αλκορκόν-Εσπανιόλ: 1-0
(Πατσέκο 72')

Την έκπληξη έκανε η Αλκορκόν, που επικράτησε με 1-0 της Εσπανιόλ και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης.

Η Εσπανιόλ ήταν καλύτερη σε όλο το ματς, αλλά η Αλκορκόν ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ στο 72ο λεπτό με το Πατσέκο.