21:54 19/2/2015 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 32

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ-ΝΑΠΟΛΙ: 0-4
Γήπεδο: Hüseyin Avni Aker Stadyumu

Προκρίθηκε από σήμερα η Νάπολι που κέρδισε με 4-0 μέσα στην έδρα της Τραμπζονσπόρ.

Η Νάπολι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 6ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας ο Ενρίκε έκανε το 1-0. Οι «παρτενοπέι» ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στο ματς και στο 20ο λεπτό μετά από ασίστ του Γκαμπιαντίνι, ο Ιγκουαΐν έκανε το 2-0. Και στο 27ο λεπτό ο Γκαμπιαντίνι από δημιουργός

έγινε εκτελεστής κι έγραψε το 3-0.

Στην επανάληψη η Νάπολι ήλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και κράτησε πολύ εύκολα το 3-0 ενώ στο 85' είχε την μεγάλη ευκαιρία για το 4-0, με τον Μέρτενς να χάνει πέναλτι. ¨όμως στο 90ο λεπτό ο Σαπάτα με όμορφη ενέργεια έκανε το τελικό 4-0.

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ: Αρικάν, Μποσίνγκουα, Ντεμίρ, Μεντζανί, Ντογκάν, Αϊντογκντού (85' Γιαβρού), Γιλμάζ, Χουμαρτσί (90+2' Νιζάμ), Ατίκ (90+2' Ντουρσούν), Ζενγκίν, Καρντόσο.

ΝΑΠΟΛΙ: Αντουχάρ, Κουλιμπαλί, Ενρίκε, Αλμπιόλ, Γκουλάμ, Ντε Γκουζμάν (70' Καγιεχόν), Μέρτενς, Γκαργκάνο (46' Λόπεθ), Ινλέρ, Ιγκουαΐν (80' Σαπάτα), Γκαμπιαντίνι