21:54 19/2/2015 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 32

ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ-ΜΠΡΙΖ: 1-3
Γήπεδο: Nordjyske Arena

Πλάκα έκανε στην Άαλμποργκ η Μπριζ, καθώς την κέρδισε με 3-1 μέσα στη Δανία και ουσιαστικά κλείδωσε την πρόκριση.

Η Μπριζ άγγιξε τι γκολ στο 5ο μόλις λεπτό, καθώς είχε δοκάρι με τον Φορμέερ, ενώ στο 25' ο Μπομπό έβγαλε ιδανικά για τον Ουλαρέ κι εκείνος έγραψε το 1-0 για τους φιλοξενουμένους.

Και πριν προλάβει να συνέλθει η Άαλμποργκ, στο 29ο λεπτό ο Ρεφαέλοφ με τρομερό σουτ έκανε το 2-0. Μάλιστα στο 34ο λεπτό οι Βέλγοι είχαν ακόμη μια καλή ευκαιρία, αλλά ο Λάρσεν είπε όχι σε σουτ του Γκεντόθ.

Στο 48ο λεπτό ο Ελένιους αστόχησε από ιδανική θέση, ενώ στο 61' ο Πέτερσεν πέτυχε αυτογκόλ κι έκανε το 3-0 για την Μπριζ. Το μόνο που κατάφερε η Άαλμποργκ ήταν να μειώσει με το πέναλτι του Ελένιους στο 71ο λεπτό.

ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ: Λάρσεν, Τελάντερ, Πέτερσεν, Μπλάμπιεργκ, Βουρτζ, Τόμσεν, Μπέρστινγκ (80' Κρίστενσεν), Μπραν (46' Ογουστίνουσεν), Ελένιους, Γιάκομπσεν (62' Ενέβολντσεν), Ντάλσγκααρντ

ΜΠΡΙΖ: Ράιαν, Ντε Φο, Ντουάρτε, Μονιέ. Μέχεε, Μπομπό, Σίμονς, Ρεφαέλοφ (80' Ντε Σούτερ), Φορμέρ, Γκεντόθ (57' Σίλβα), Ουλαρέ (68' Βάσκεθ)