Εύκολη νίκη και ελπίδες πρόκρισης

22:07 20/3/2015 - Πηγή: AEK365

Ο Παναθηναϊκός άφησε πίσω το σερί ηττών και με το 85-69 επί της Ρεάλ στο κατάμεστο ΟΑΚΑ ισχυροποιήθηκε στην τέταρτη θέση του ομίλου θέτοντας τις βάσεις για την πρόκριση στα πλέι οφ. Καθήλωσε τους πάντες ο Παππάς με 22 πόντους (7/7 σουτ) σε μόλις 20', ο Νέλσον με «μυθική» εμφάνιση είχε 16 πόντους

και 4 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε τον αγώνα με πολύ καλή άμυνα μέσα στην ρακέτα, πήρε επιθετικά ριμπάουντ, άνοιξε τον ρυθμό ενώ συνέχισε στα ίδια επίπεδα με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 41-35 .
Η Ρεάλ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι πράσινοι απάντησαν εκεί που έπρεπε. Έτσι ανέβασαν τη διαφορά στο 69-53 στο τρίποντο δεκάλεπτο. Ενώ, τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά με τη νίκη να φτάνει τελικά στον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-35, 69-53, 85-69

Παναθηναϊκός: Σλότερ 5, Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης, Νέλσον 16, Παππάς 22, Μαυροκεφαλίδης 8, Διαμαντίδης 2, Γκιστ 13, Μπατίστα 8, Μπλουμς 3, Λαουάλ 4.

Ρεάλ: Ρίβερς 3, Φερνάντες 12, Νοτσιόνι, Ματσιούλις 2, Ρέγιες 11, Ροντρίγκες 4, Αγιόν 4, Κάρολ 16, Γιούλ 11, Μπουρούσης 2, Σλότερ 4.