Εύκολα αν και ανέτοιμος

23:45 20/10/2011 - Πηγή: AEK365

Ο Παναθηναϊκός τήρησε την παράδοση... Για όγδοη συνεχόμενη χρονιά επιβάλλεται του αντιπάλου του στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας. Οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν τη νίκη με το τελικό 98-77 επί της Ουνικάχα Μάλαγα στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ.

Οι πρώτοι πόντοι στην αναμέτρηση μπήκαν από την Ουνικάχα Μάλαγα, αλλά από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός

πήρε το προβάδισμα (8-6, 3'50'') από τα χέρια του Δημήτρη Διαμαντίδη, φρόντισε να μην το ξαναχάσει. Οι δύο ομάδες κοίταξαν στα... μάτια η μία την άλλη λίγο αργότερα (8-8, 4'10''), πριν οι «πράσινοι» πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης. Προηγήθηκαν με τον Στίβεν Σμιθ (11-8, 4'30''), ο οποίος απείλησε από τα πρώτα λεπτά και έφτασαν στο +11 (21-10 στο 6'55'', 23-12 στο 7'20'').

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 25-16 με την Ουνικάχα Μάλαγα να προσπαθεί να επιστρέψει στο παιχνίδι. Κάτι που έδειξε να καταφέρνει κυρίως μέσω των ριμπάουντ και δεύτερων επιθέσεων. Μείωσε στους τρεις πόντους (29-26, 13'). Ο Παναθηναϊκός πιέζοντας στην άμυνα, προσπαθώντας σε κάθε ευκαιρία να τρέξει, διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας φτάνοντας στο 18'32'' στο 50-40.

Το τελευταίο ενάμιση λεπτό όμως η συγκέντρωση χάθηκε, η Ουνικάχα Μάλαγα πήγε πάλι στο επιθετικό ριμπάουντ με το ημίχρονο να κλείνει 52-49. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή στα ριμπάουντ (13-17), ενώ ο Παναθηναϊκός έδειχνε και πάλι ανάγλυφα το σημείο υπεροχής του, την ομαδικότητα με 12 ασίστ (5 ο Διαμαντίδης) έναντι μόλις 4 της Ουνικάχα Μάλαγα.

Η επιστροφή στο παρκέ είχε να επιδείξει έναν Παναθηναϊκό ακόμη πιο μαχητικό, ακόμη πιο αποφασισμένο. Ήταν κάτι που διαφαινόταν και αισθανόσουν σε κάθε προσπάθεια των παικτών. Το 52-51 (20'30'') έδωσε για λίγα δευτερόλεπτα ελπίδες στην Ουνικάχα Μάλαγα. Τα ηνία όμως από εκεί και πέρα τα κράτησαν οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Οι «πράσινοι» ήταν ασταμάτητοι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Και το τελικό 98-77 να δίνει τη νίκη στους πρωταθλητές Ευρώπης σε έναν αγώνα στον οποίο έκαναν το ντεμπούτο τους στη διοργάνωση ο Στίβεν Σμιθ και ο Αλέξης Κυρίτσης.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 52-49, 77-61, 98-77

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μάριτς 10, Μπατίστ, Λόγκαν 4, Σάτο 16(2), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 17(3), Βουγιούκας 3, Καλάθης 12(1), Κυρίτσης, Σμιθ 13(2), Καϊμακόγλου 13(3), Γιασικεβίτσιους 10(1).

ΜΑΛΑΓΑ: Ροντρίγκεζ 5(1), Ρόουλαντ 10, Βάλτερς 13(2), Πέριτς 13, Ντάρντεν 7, Γκαρμπαχόσα 7(1), Φρίλαντ 5, Ζόριτς 4, Σινάνοβιτς 11, Μπλάνκο 2.