LIGUE 1- 14η Αγωνιστική

Μονακό-Καέν: 2-2
(Ιμορού 5' αυτ., Μουτίνιο 75'-Κεϊτά 50', Κοντογκμπιά 59' αυτ.)

Στο 2-2 κόλλησε η Μονακό κόντρα στην Καέν.

Η Μονακό προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό χάρη στο αυτογκόλ του Ιμορού, αλλά στο 50' ο Κεϊτά έκανε το 1-1. Μάλιστα η Καέν πήρε κεφάλι στο σκορ στο 59' με το αυτογκόλ του Κοντογκμπιά, αλλά ο Μουτίνιο στο 75' έκανε το 2-2.

Λοριάν-Λανς: 1-0
(Γκερέιρο 21')

Μεγάλη νίκη με 1-0 για τη Λοριάν κόντρα στη Λανς.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε

ο Γκερέιρο στο 21ο λεπτό κι ενώ από το 15' είχε αποβληθεί ο Λαντρέ της Λανς.

Γκινγκάμπ-Ρεν: 0-1
(Ντεπ 36')

Μεγάλο διπλό με 1-0 για τη Ρεν μέσα στην έδρα της Γκινγκάμπ.

Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Ντεπ στο 36ο λεπτό.

Νις-Ρεμς: 0-0

Ισόπαλες χωρίς γκολ αναδείχθηκαν Νις και Ρεμς.

Μπαστιά-Λιόν 0-0

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες, η Λιόν σκόνταψε στη Κορσική απέναντι στη παθιασμένη Μπαστιά με τις δυο ομάδες να μένουν στο 0-0. Με το αποτέλεσμα αυτό, η Λιόν βρίσκεται πλέον τρεις βαθμούς μακριά από τη κορυφή μετά και τη χθεσινή νίκη της Παρί Σεν Ζερμέν.

Το παιχνίδι θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα καθώς είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη ευκαιρία άξια αναφοράς στο πρώτο μέρος χάθηκε στο... 45+2' με τον Εμβουεμπά και φυσικά το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη, παρότι χάθηκαν περισσότερες ευκαιρίες. Αγιτέ (66') και Καουζάκ (73') απείλησαν για τους γηπεδούχους, ενώ στο 73' ο Αρεολά έβγαλε το σουτ του Γιαταρέ στην μεγαλύτερη ευκαιρία της Λιόν. Ήταν εμφανές ότι τίποτα δεν θα άλλαζε μέχρι το τέλος, όπως και έγινε, με το 0-0 να παραμένει.