19:38 22/11/2014 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE- 14η Αγωνιστική

Σέλτικ-Νταντί 2-1
(45' Στόουκς, 54' Γκουιντέτι/ 58' Κλάρκσον)
Ο Τζον Γκουιντέτι αποδεικνύεται "λίρα εκατό" για τη Σέλτικ μιας και τα γκολ του Σουηδού επιθετικού, δανεικός από τη Μάντσεστερ Σίτι, δίνουν νίκες στους πρωταθλητές Σκωτίας. Το απόγευμα η Σέλτικ έφτασε σε πέμπτη συνεχόμενη νίκη επικρατώντας 2-1 της Νταντί με τον Άντονι Στόουκς να βάζει μπροστά τους γηπεδούχους με τη λήξη του ημιχρόνου και τον Γκουιντέτι στο 54' να κάνει το 2-0. Στο

58ο λεπτό ο Ντέιβιντ Κλάρκσον μείωσε για τη Νταντί στο τελικό 2-1. Η Σέλτικ συνεχίζει να είναι στη κορυφή με παιχνίδι λιγότερο από την ισόβαθμη της Ινβερνές.

Ινβερνές-Μάδεργουελ 3-1
(29' ΜακΚέι, 71' Γουάτκινς, 78' Μέκινγκς/ 31' Ογιάμα)
Στη κορυφή παρέμεινε η Ινβερνές που επικράτησε 3-1 της Μάδεργουελ. Ο Μπίλι ΜαΚέι στο 29ο λεπτό έκανε το 1-0 αλλά δυο λεπτά αργότερα η Μάδεργουελ ισοφάρισε με τον Χένρικ Ογιάμα. Η Ινβερνές πήρε τη νίκη στο δεύτερο μέρος με δυο γκολ σε διάστημα επτά λεπτών. Στο 71' ο Μάρλει Γουάτκινς έκανε το 2-1 και στο 78ο λεπτό ο Τζος Μέκινγκς διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Νταντί Γιουνάιτεντ-Κιλμάρνοκ 3-1
(6' Σίφτσι, 42' Άρμστρονγκ, 90' Κόνολι/ 38' Πασκάλι)
Σε απόσταση αναπνοής από τη κορυφή συνεχίζει να βρίσκεται η Νταντί Γιουνάιτεντ που κέρδισε 3-1 τη Κιλμάρνοκ. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Ναντίρ Σίφτσι έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους αλλά στο 38' ο Μανουέλ Πασκάλι ισοφάρισε για την Κιλμάρνοκ. Η Νταντί Γιουνάιτεντ ευτύχησε να πάρει ξανά το προβάδισμα πριν το ημίχρονο με τον Στιούαρτ Άρμστρονγκ να κάνει το 2-1 στο 42' και το τελικό 3-1 έκανε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Άνταμ Κόνολι.

Χάμιλτον-Σεντ Μίρεν 3-0
(40' Άντρεου, 67' Κουριέρ, 74' Κρόφορντ)

Σεντ Τζόνστον-Ρος Κάουντι 2-1
(39' ΜακΦάντεν, 73' Ο'Χάλοραν/ 75' Τζέρβις)