Δυσκολεύτηκε ο Μάρεϊ

22:53 25/8/2014 - Πηγή: AEK365

Ο 27χρονος Βρετανός, Νο.8 του ταμπλό, λύγισε με 6-3, 7-6(6), 1-6, 7-5 τον Ολλανδό Ρόμπιν Χάασε και θα προσπαθήσει αύριο να ανασυντάξει όσες δυνάμεις έχει... Και αυτό γιατί κατά τη διάρκεια του αγώνα έδειξε να αντιμετωπίζει προβλήματα στα δύο πόδια, αλλά και στην πλάτη και το αριστερό χέρι! Έτσι ο Ολλανδός, που είχε και αυτός έναν τραυματισμό στο πόδι, μείωσε άνετα σε 2-1 σετ και βρέθηκε να σερβίρει στο 5-4 για την ισοφάριση.

Ο Μάρεϊ, ωστόσο, έδωσε μια απίθανη μάχη με το... σώμα του και καταφέρε ανέλπιστα να γυρίσει το σετ και να πάρει τη νίκη. Αν το ματς πήγαινε σε πέμπτο σετ δεν ξέρουμε κατά πόσο θα είχε ανταποκριθεί και μπορεί να μιλούσαμε για την πρώτη "βόμβα" στη Νέα Υόρκη! Το θετικό για εκείνον είναι ότι στον δεύτερο γύρο παίζει με τον Γερμανό Ματίας Μπάσινγκερ, Νο.235, ο οποίος έκανε την έκπληξη αποκλείοντας με 6-3, 6-2, 6-2 τον Ράντεκ Στέπανεκ.