Δύσκολα ο Αστέρας

18:08 21/9/2013 - Πηγή: AEK365

Η συντριπτική υπεροχή του Αστέρα Τρίπολης απέναντι στην Καλλονή των 10 παικτών -αποβολή Αναστασιάδη- μετουσιώθηκε σε γκολ από τον Ντε Μπλάσις. Στις καθυστερήσεις ο Καράσκο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Το ματς

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ανήκε για την Καλλονή, όταν ο Λεοζίνιο στο 8ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 50 μέτρα, έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήταν σειρά του αστέρα να απαντήσει στις ευκαιρίες, με τον Χουάνμα ο οποίος έκανε την κεφαλιά μέσα στην

περιοχή της Καλλονής, αλλά ο Σιδεράκης απέκρουσε εξ' επαφής με τα ακροδάχτυλα του σε κόρνερ.Κι ενώ ο Αστέρας πίεζε την Καλλονή ψηλά, σε μια κάθετη πάσα των παικτών του Αστέρα, ο Αναστασιάδης για να ανακόψει την αντεπίθεση, υπέπεσε σε παράβαση, αντικρίζοντας την δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, για τα υπόλοιπα 65 λεπτά της αναμέτρησης. Στη συνέχεια μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι, είχαν τη καθολική υπεροχή και ήταν ανώτεροι από τους νησιώτες, και με το αριθμητικό πλεονέκτημα, δημιουργούσαν συνεχώς κινδύνους για την αντίπαλη άμυνα.
Στο δεύτερο μέρος, η υπεροχή του Αστέρα συνεχίστηκε, με την Καλλονή να κοπιάζει να κρατήσει το μηδέν, με τον Σιδεράκη να πραγματοποιεί εκπληκτικές επεμβάσεις. Στο 69ο λεπτό όμως, η άμυνα της Καλλονής δεν άντεξε την ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων.Ο Ναβάρο έκανε την σέντρα από τα δεξιά, λάθος διώξιμο της άμυνας της Καλλονής, με την μπάλα να καταλήγει στον Ντε Μπλάσις, ο οποίος από πλάγια νίκησε με σουτ τον Σιδεράκη κάνοντας το 1-0, μέσα σε αποθέωση, καθώς οι γηπεδούχοι σε αρκετές φάσεις ατύχησαν να σκοράρουν, απέναντι στην σκληροτράχηλη Καλλονή.Από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα, ο Αστέρας απέβαλε το άγχος, συνεχίζοντας μεν τη πίεση στην Καλλονή, αλλά πλέον πιο απελευθερωμένα.Η Καλλονή σε κανένα σημείο δεν απείλησε την εστία του Φερνάντεζ, κάνοντας τη δεύτερη της ήττα, μετά από την πρεμιέρα με τον Ολυμπιακό.

Αστέρας Τρίπολης (Τσιώλης): Ερνάντες, Τσαμπούρης, Πιπίνης, Κοντοές, Γκόιαν, Ζησόπουλος(58' Καράσκο), Ουσέρο, Γκρατσίνι(65' Κάφα), Ντε Μπλάσις, Ναβάρο, Ντελγκάδο

Καλλονή (Μαντζουράκης): Σιδεράκης, Αναστασιάδης(25'αποβολή), Πίντο, Χωριανόπουλος, Ποντάνι, Φαρία(30'Γκάσιτς), Μαρσέλο, Μανούσος(75' Περόνε), Λεοζίνιο, Χουάνλου(79' Σιλιγαρδάκης), Καζάκης