Δύσκολα η Γαλλία

21:02 8/8/2012 - Πηγή: AEK365
Οι Ίβηρες έφτασαν κοντά στην έκπληξη, όμως δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν το έργο τους. Προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 12-9, ενώ κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση στην επανάληψη, ισοφαρίζοντας σε 22-22 τρία σχεδόν λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης.

«Χρυσός» σκόρερ για τους «τρικολόρ» ο Ουίλιαμ Ακαμπράι, ο οποίος ένα δευτερόλεπτο πριν ακουστεί το σφύριγμα της λήξης και οι δύο ομάδες οδηγηθούν στην παράταση, σκόραρε από τα 6μ. και έστειλε τη Γαλλία

στα ημιτελικά και τη «χάλκινη» Ολυμπιονίκη του 2008 στο σπίτι της.

Επόμενος αντίπαλος της Γαλλίας θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Κροατία-Τυνησία

Έξω και η Ισλανδία

Αντίθετα στο ματς της Ισλανδίας με την Ουγγαρία χρειάστηκαν δύο παρατάσεις μέχρι να αναδειχθεί ο τελικός νικητής. Οι Μαγυάροι κατάφεραν εν τέλει να κάμψουν την αντίσταση της «ασημένιας» ολυμπιονίκη του Πεκίνου με 34-33 (27-27 κανονικός αγώνας) και πλέον θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν ένα μετάλλιο.

Αντίπαλός τους στο δρόμο για το μεγάλο τελικό ο νικητής της αναμέτρησης Σουηδία-Δανία.