19:43 25/1/2014 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE 24η αγωνιστική

Μάδεργουελ-Αμπερντίν 2-2
(47' ΜακΜάνους, 69' Φρανσίς Αγκόλ/ 67' Ρούνεϊ, 90' Άντερσον)

Από δυο βαθμούς έχασαν, στην προσπάθεια τους να πλησιάσουν την Σέλτι, Μάδεργουελ και Αμπερντίν με τις δυο ομάδες να μένουν στο 2-2. Δυο λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Στέφεν ΜακΜάνους έδωσε προβάδισμα στην Μάδεργουελ αλλά το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Αμπερντίν, ο Άνταμ Ρούνεϊ ισοφάρισε στο 67'. Η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις για δυο λεπτά καθώς

ο Ζεν Φρανσίς Αγκόλ έδωσε ξανά προβάδισμα στην Μάδεργουελ αλλά και πάλι η Αμπερντίν είχε την απάντηση και μάλιστα στο 90' με τον Ράσελ Άντερσον να διαμορφώνει το τελικό 2-2.

Κιλμάρνοκ-Ινβερνές 2-0
(16' Άσκροφτ, 74' Μπόιντ)

Εύκολη επικράτηση για την Κιλμάρνοκ που πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο κέρδισε 2-0 την Ινβερνές. Στο 16' ο Λι Άσκροφτ έκανε το 1-0 για να διαμορφώσει το τελικό 2-0 ο Κρις Μπόιντ στο 74ο λεπτό.

Ρος Κάουντι-Χαρτς 1-2
(45' Σονγκό'ο/ 37' Πάτερσον, 80' Ρόμπινσον)

Μετά από 23 αγωνιστικές η Χαρτς έφτασε σε θετικό πρόσημο βαθμών μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Ρος Κάουντι με 1-2. Ο Κάλουμ Πάτερσον στο 37' έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους αλλά πριν το ημίχρονο ο, δανεικός από την Μπλάκμπερν, Γιάν Σονγκό'ο ισοφάρισε για την Ρος Κάουντι. Την νίκη στην Χαρτς χάρισε δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Σκοτ Ρόμπινσον με την Χαρτς να φτάνει τους δυο βαθμούς και να πετυχαίνει την πρώτη νίκη μετά από 12 παιχνίδια.

Σεντ Μίρεν-Πάτρικ Θιστλ 0-0

Η πρωτοπόρος Σέλτικ δοκιμάζεται αύριο στην έδρα της Χιμπέρνιαν.