Αυλαία με νίκη επί της Γαλλίας και 5η θέση

18:00 28/6/2013 - Πηγή: AEK365

Με θετικό τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στους 17ους Μεσογειακούς Αγώνες η Εθνική Γυναικών, καθώς το μεσημέρι της Παρασκευής πέτυχε και την πρώτη νίκη της με 3-1 (28-26, 21-25, 25-20, 25-23) επί της Γαλλίας και κατέλαβε την 5η θέση της διοργάνωσης.

Στο πρώτο σετ έγινε πραγματικό ντέρμπι με την ελληνική ομάδα να το κατακτά και να προηγείται. Στη συνέχεια, η Γαλλία ισοφάρισε με συνοπτικές διαδικασίες, ενώ στο τρίτο σετ, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε το 2-1 με ανάλογο τρόπο.

Στο τέταρτο σετ, όπου κρίθηκαν όλα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τις Γαλλίδες να έχουν βραχεία κεφαλή στο μεγαλύτερο διάστημα, όμως η γαλανόλευκη ομάδα έκανε τη μίνι ανατροπή και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στην Μερσίνα.

Στα ημιτελικά η Σλοβενία θα αντιμετωπίσει την Ιταλία και η διοργανώτρια Τουρκία την Κροατία.