Ασταμάτητα τα κορίτσια!

22:57 13/1/2013 - Πηγή: AEK365

Τα κορίτσια της ΑΕΚ συνέχισαν την αήττητη πορεία τους στο Πρωτάθλημα της Α1 βόλεϊ και παράμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η Ένωση επικράτησε για την 13η αγωνιστική της Κηφισιάς με 3-1 σετ έκανε το 2-0 στην σειρά των αγώνων και πλέον για τα πλέι οφ χρειάζεται μια νίκη (σ.σ. σύμφωνα με το νέο σύστημα διεξαγωγής του Πρωταθλήματος οι νίκες στην κανονική περίοδο μετρούν και στα πλέι οφ).
Θετικά μηνύματα από την Πέδρα Μέντες-Εξαιρετική εικόνα από της Κις, που πήρε πάνω

της το ματς- Πολύ καλή και η Τοτσίδου.
Τα κορίτσια πανηγύρισαν τη νίκη μαζί με τον κόσμο τους, που για ακόμα μια φορά έδωσε δυναμικό «παρών» στο κλειστό γήπεδο του Ιωνικού και δημιούργησε μια εξαιρετική και ζεστή ατμόσφαιρα.

Να σημειωθεί πως πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Νίκου Σαμαρά, ενώ τιμήθηκαν οι Κίτσου-Κουνάδη.

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το πρώτο σετ με πολύ καλή εικόνα και κατάφερε να... χτίσει και μια καλή διαφορά. Όμως, στην συνέχεια χαλάρωσε και η Κηφισιά αυτό το εκμεταλλεύτηκε , ισοφαρίζοντας σε 9-9, κάτι που δεν άγχωσε την Ένωση, η οποία έφτασε στο 1-0 σετ με ευκολία και ψυχή.
Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να φανούν ανταγωνιστικές και να κάνουν τη ζημιά και μέχρι ένα σημείο ήταν μπροστά στο σκορ (14-16). Η Ένωση, όμως έδειξε μεγάλη ενέργεια και με τις εξαιρετικές προσπάθειες της Τοτσίδου και της Κις, έφτασε στο 2-0 σετ.
Δεν ήταν ίδια η εικόνα και στο τρίτο σετ, όπου η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου παρουσιάστηκε νωθρή και άφησε την Κηφισιά να κάνει το παιχνίδι της και να φτάνει παίρνει προβάδισμα στους 9 πόντους (10-19). Μια αναλαμπή μπορεί να έφερε την ΑΕΚ στο να μειώσει,αλλά χωρίς αποτέλεσμα με το σκορ να φτάνει στο 2-1 στα σετ.
Έπειτα, οι «κιτρινόμαυρες» μπήκαν δυναμικά και ακόμα καλύτερες σε όλα τα επίπεδα,μπλοκάροντας τις φιλοξενούμενες. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να γίνει το 12-6 και στην πορεία με ακόμα μεγαλύτερη άνεση το που έδωσε στην ΑΕΚ τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-22, 25-18, 18-25,25-20.

ΑΕΚ (Οικονόμου): Μέντες 8 (7/24 επιθ., 1 μπλοκ), Κις 20 (18/41, 2 άσοι), Παπαφωτίου 3 (1 μπλοκ, 2 άσοι), Τζανακάκη 3 (1/6 επιθ., 2 μπλοκ), Τοτσίδου 10 (6/19, 2 μπλοκ, 2 άσοι 36% υποδοχή), Μποροβίντσεκ 10 (5/16 επιθ., 3 μπλοκ, 2 άσοι) / Ρόγκα (λ) (47% άμυνα), Παπαγεωργίου, Γκούζου 5 (1/4 επιθ., 4 μπλοκ), Τσοχατζή

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Λάιος): Γιώτα 17 (7/15 επιθ., 6 μπλοκ, 4 άσους), Γιέλιτς 10 (9/24 επιθ., 1 άσος), Σιμόνε 3 (3/11 επιθ.), Ιβάνοβα 6 (5/28 επιθ., 1 ασος), Λαμπρούση 11 (7/9 επιθ., 1 μπλοκ, 3 άσοι), Γκλιγκόροβιτς 3 (1/1 επιθ., 2 μπλοκ) / Κίτσου (λ) (19%), Καραγκούνη 5 (3/19 επιθ., 2 μπλοκ), Καλογριδάκη 1 (1 άσος), Διώτη 1 (1/3 επιθ.), Κουνάδη