23:42 1/10/2013 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE 8ος ΟΜΙΛΟΣ - 2η αγωνιστική

ΣΕΛΤΙΚ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: 0-1

ΓΗΠΕΔΟ: Σέλτικ Παρκ

Χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση η Μπαρτσελόνα επικράτησε 1-0 της Σέλτικ. Οι Σκοτσέζοι απείλησαν μόλις στο 6ο λεπτό με τον Σαμαρά και στη συνέχεια οι "μπλαουγκράνα

ήλεγξαν τον ρυθμό και στο πρώτο 20λεπτο πίεσαν αλλά απειλούσαν μόνο με κάποια σουτ. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε και το ημίχρονο βγήκε χωρίς γκολ. Στο 60' η Σέλτικ έμεινε με δέκα καθώς αποβλήθηκε ο Μπράουν για χτύπημα εκτός φάσης στον Νεϊμάρ. Παρότι με παίκτη λιγότερο Σέλτικ απείλησε στο 74' τόσο με σουτ του Φόρεστ όσο και με κεφαλιά του Μάλγριου, δευτερόλεπτα αργότερα. Στο 76' όμως η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Σέσκ Φάμπρεγας και να πάρει τη νίκη.

ΣΕΛΤΙΚ: Φόρστερ, Φαν Ντάικ, Ιζαγκίρε, Αμπρόουζ, Μάλγκριου, Μάθιους, Μπράουν, Λούστιγκ (69'Φόρεστ), Κόμμονς (86'Πούκι), Σαμαράς, Στόουκς (69'Καγιάλ).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βαλντές, Ντάνιελ Άλβες, Πικέ, Μπαρτρά, Αντριάνο, Τσάβι, Μπουσκέτς, Ινιέστα (89'Σονγκ), Πέδρο, Φάμπρεγας (78'Τέγιο), Νεϊμάρ.