23:42 1/10/2013 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE 8ος ΟΜΙΛΟΣ - 2η αγωνιστική

ΑΓΙΑΞ-ΜΙΛΑΝ: 1-1

ΓΗΠΕΔΟ: Άμστερνταμ Αρίνα

Με πέναλτι στις καθυστερήσεις η Μίλαν γλίτωσε την ήττα και πήρε ισοπαλία, 1-1 από τον Άγιαξ. Οι Ολλανδοί έκαναν πολύ καλό πρώτο μέρος αλλά βρήκαν μπροστά τους τον Αμπιάτι ο οποίος με εξαιρετικές επεμβάσεις κράτησε το μηδέν.

Στην επανάληψη η Μιλαν ανέβηκε και δημιούργησε φάσεις κυρίως με τον Μπαλοτέλι. Όλα αυτά μέχρι και το 70' όταν ο Άγιαξ ισορρόπησε το ματς. Όλα έδειχναν όμως ότι οι δύο ομάδες δεν θα ξέφευγαν από το 0-0 όμως στο 90' ο Ντένσβιλ έκανε με κεφαλιά το 1-0 και έβαλε μπροστά στο σκορ τον Αίαντα. Η Μίλαν όμως στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδισε πέναλτι (δεν υπήρξε παράβαση) με τον Μπαλοτέλι να το εκτελεί και να ισοφαρίζει.

ΑΓΙΑΞ: Σίλεσεν, Φαν Ριν, Μοϊσάντερ (78'Φαν ντερ Χουμ), Ντένσβιλ, Μπλιντ, Ντουάρτε (59'Σένε), Κ. Πόουλσεν, Ντε Γιονγκ, Φίσερ, Σίγκθορσον, Ντε Σα (64'Άντερσεν).

ΜΙΛΑΝ: Αμπιάτι, Αμπάτε, Μεσές, Σαπάτα, Κονστάντ, Μουντάρι, Ντε Γιονγκ, Μοντολίβο, Πόλι (74'Εμάνουελσον), Ρομπίνιο (80'Μάτρι), Μπαλοτέλι.