EREDIVISIE- 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αϊντχόφεν- Βααλβάικ: 2-1
(Τόιβονεν 24', Λοκάντια 89'- Μπρέιμπερ 45')

Γλίτωσε στο 89' η Αϊντχόφεν που επικράτησε με 2-1 της Βααλβάικ.

Η Αϊντχόφεν άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Τόιβονεν, αλλά στο 45' ο Μπρέιμπερ έφερε στα ίσα το παιχνίδι. Στο 89ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ντούιτς της Βααλβάικ κι έτσι στο 89' ο Λοκάντια έκανε το τελικό 2-1.

Γκρόνινγκεν- Αλκμαάρ: 2-1
(Φιεργκέφερ 52' αυτ., Ζίβκοβιτς 71'- Γκούντμουντσον 58')

Σημαντική νίκη πέτυχε η Γκρόνινγκεν με 2-1 επί της Αλκμαάρ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με το αυτογκόλ

του Φιεργκέφερ στο 52', αλλά 6 λεπτά μετά ο Γκούντμουντσον έφερε στα ίσα το παιχνίδι. Τη νίκη στην Γκρόνινγκεν έδωσε ο Ζίβκοβιτς με γκολ στο 71ο λεπτό.

Φίτεσε- Φέγενορντ: 1-2
(Χάβενααρ 83'- Ντ Βρι 19', Πελέ 21)

Εύκολη νίκη με 2-1 πέτυχε η Φέγενορντ επί της Φίτεσε και ανέβηκε στη βαθμολογία.

Η Φέγενορντ άνοιξε το σκορ στο 19' με τον Ντε Βρι και δύο λεπτά μετά ο Πελέ έκανε το 2-0. Το τελικό 2-21 διαμόρφωσε στο 83ο λεπτό ο Χάβενααρ.

Άγιαξ- Ουτρέχτη: 3-0
(Σερέρο 45', Κλάασεν 59', Χέσεν 90+1')

Εύκολη νίκη πέτυχε ο Άγιαξ με 3-0 κόντρα στην Ουτρέχτη κι ανέβηκε στη βαθμολογία.

Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ στο 45ο λεπτό με τον Σερέρο, ενώ στ 59' ο Κλάασεν διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Το τελικό 3-0 έκανε στις καθυστερήσεις ο Χέσεν.