Άνετα την Εφές ο Ολυμπιακός

21:57 13/2/2014 - Πηγή: AEK365

Επί της ουσίας, ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό για να επιβάλει το ρυθμό του, με το Βασίλη Σπανούλη να τον καθοδηγεί επιθετικά. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκαν με 7-2 στο 3', η Εφές Αναντόλου αντέδρασε και μείωσε προσωρινά σε 7-7, αλλά η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, που ξέφυγαν εκ νέου στο 17-8 και το 24-10, δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε στο 24-12. Δεν διαφοροποιήθηκε η κατάσταση στη δεύτερη περίοδο, με τους

Τούρκους με κύρια αιχμή τους το Ζόραν Πλάνινιτς να μειώνουν στο 27-20 στο 13', διαφορά που διατηρήθηκε μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου (36-29). Το πρώτο μέρος χαρακτηρίστηκε από εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας για τους Πειραιώτες (14/23 δίποντα), αντίθετα με τους αντιπάλους τους που τα. έσπασαν (7/22 δίποντα, 2/8 τρίποντα).

Με διαδοχικούς πόντους του Πλάνινιτς η Εφές Αναντόλου ξεκίνησε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε σε 38-33 στο 22', αλλά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν το. χαβά τους και αποκατέστησαν άμεσα την τάξη (53-33, τρία λεπτά μετά). Έχοντας την απόλυτη κυριαρχία δεν συνάντησαν την παραμικρή δυσκολία να διατηρήσουν την πρωτοπορία τους μέχρι και το φινάλε της τρίτης περιόδου (62-43), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο. Νωρίτερα είχαν προηγηθεί ακόμα και με 23 πόντους (60-37), πριν οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευτούν το λογικό χαλάρωμά τους και μειώσουν με σερί περιφερειακών σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 36-29, 62-43, 78-60

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): 24/42δίπ., 6/13τρίπ., 12/15β., 29-9ρ., 16ασ., 5κλ., 6κοψ., 15λ.
Αναντολού Εφές (Αγγέλου): 16/44δίπ., 5/16τρίπ., 13/18β., 17-11ρ., 16ασ., 12κλ., 2κοψ., 12λ.