Άνετα η Σιένα

00:31 12/1/2013 - Πηγή: AEK365

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις σημείωσε η Σιένα που επικράτησε 82-76 της Κίμκι. Η ρωσική ομάδα ήταν εξαιρετική στην πρώτη περίοδο, ιδίως στην επίθεση (προηγήθηκε 7-0 και 16-2), ενώ με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στους 9 πόντους (20-29). Το τρίτο εύστοχο τρίποντο του Ντέιβιντ Μος (σε 3 προσπάθειες) και ακόμα ένα από τον Αλεκσάνταρ Ράσιτς έβαλε εκ νέου στο παιχνίδι την Κίμκι.

Δύο περίπου λεπτά μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Μάθιου Γιάνινγκ έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (44-43), όμως, το ματς είχε πολύ ψωμί

ακόμα. Οι εναλλαγές στο σκορ έδιναν κι έπαιρναν, ώσπου ο Βιτάλι Φριτζόν αστόχησε σε δύο συνεχόμενες προσπάθειες και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της Σιένα.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 39-41, 60-60, 82-76.

Σιένα: Μπράουν 20 (3), Έζε, Καραρέτο, Ράσιτς 3 (1), Κανγκούρ 6 (2), Σανικίντζε 11, Ρες 16 (1), Τζάνινγκ 12 (2), Χάκετ 4, Μος 10 (3).

Κίμκι: Ογκουστίν 5, Φριτζόν 9 (1), Κόπονεν, Βιάλτσεφ 5, Λόντσαρ 12, Ρίβερς 13 (2), Μόνια 11 (3), Πλάνινιτς 10, Ντέιβις 11, Νίλσεν.