Ligue 1 20η Αγωνιστική

Μπορντό-Τουλούζ: 0-1
(Μπραϊθγουάιτ 54')

Σημαντικό διπλό πέτυχε η Τουλούζ που επικράτησε της Μπορντό με 1-0.

Η Τουλούζ έχασε μόλις στο 24ο λεπτό τον Σπάγιτς με κόκκινη κάρτα, ενώ στο 34' και η Μπορντό έμεινε με 10 παίκτες, για πέναλτι που έκανε ο Πουντζέ. Ωστόσο το συγκεκριμένο πέναλτι ο Μπεν Γιαντέρ δεν μπόρεσε να το κάνει

γκολ. Ωστόσο στο 54ο λεπτό ο Μπραϊθγουάιτ, βρήκε δίχτυα για την Τουλούζ και της χάρισε τη νίκη.

Γκινγκάμπ-Σεντ Ετιέν: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Γκινγκάμπ και Σεντ Ετιέν σ ένα μέτριο ματς.

Λιόν-Σοσό: 2-0
(Γκρενιέ 57', Γκουρκούφ 75')

Στις νίκες επέστρεψε η Λιόν που επικράτησε με 2-ο της Σοσό.

Η Λιόν άνοιξε το σκορ στο 57ο λεπτό με όμορφη εκτέλεση φάουλ του Γκρενιέ, ενώ στο 75' ο Γκουρκούφ έγραψε το 2-0.

Ρεν-Νις: 0-0

Ισόπαλες χωρίς γκολ αναδείχθηκαν Ρεν και Νις σε ένα ματς που ε΄χιε δύο χαμένα πέναλτι.

Η Ρεν έχασε πέναλτι στο 29ο λεπτό με τον Καντίρ, όπως και η Νις στο 54' με τον Τσβίτανιτς.

Βαλενσιέν-Μπαστιά: 3-2
(Ντοσεβί 32', 35', Μαζέντ 54'-Ρομαρίκ 71', Ιλάν 82')

Ανάσα πήρε η Βαλενσιέν που νίκησε με 3-2 την Μπαστιά.

Η Βαλενσιέν άνοιξε το σκορ στο 32' με τον Ντοσεβί και τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε και το 2-0. Στο 54ο λεπτό ο Μαζέεντ έκανε το 3-0, ενώ στο 71' ο Ρομαρίκ μείωσε σε 3-1. Το τελικό 3-2 έκανε ο Ιλάν στ 82ο λεπτό.

Αζαξιό-Παρί Σεν Ζερμέν 1-2
(6' Εντουάρντο/ 41' Λαβέτσι, 76' Ματουϊτιντί)

Στα τρία τελευταία παιχνίδια, η Παρί Σεν Ζερμέν δεν είχε κερδίσει την Αζαξιό μετρώντας τρεις ισοπαλίες, οι δυο μάλιστα στο "Παρκ Ντε Πρενς" και απόψε δυσκολεύτηκε ξανά αλλά τελικά κατάφερε να κερδίσει και να ξεφύγει ακόμα περισσότερο από την Μονακό.
Τα πράγματα για τους πρωταθλητές Γαλλίας δεν ξεκίνησαν ιδανικά καθώς μόλις στο 6ο λεπτό ο Φαν Ντε Βιλ κάνει το λάθος και ο Εντουάρντο το εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο κάνοντας το 1-0 κόντρα στην ροή του αγώνα και με την Παρί να έχει χάσει προηγουμένως δυο ευκαιρίες με Ιμπραΐμοβιτς και Καβάνι. Τελικά η ομάδα του Παρισιού έφτασε στην ισοφάριση πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 41' όταν ο Σουηδός φορ έκανε την ασίστ και ο Λαβέτσι σε κενή εστία έκανε το 1-1. Στην επανάληψη η Παρί Σεν Ζερμέν αύξησε την πίεση και στο 76ο λεπτό ο Ιμπραΐμοβιτς έδωσε ακόμα μια ασίστ που αξιοποίησε αυτή την φορά από τον Ματουϊντί που ολοκλήρωσε την ανατροπή.
Η Αζαξιό είχε τις ευκαιρίες για την ισοφάριση αλλά τελικά το 1-2 έμεινε μέχρι το τέλος και η Παρί Σεν Ζερμέν να αυξάνει την διαφορά από τους διώκτες της.