15:26 23/2/2014 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE-25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τβέντε-Φέγενορντ: 1-2
(Καϊστάινιος 68', Μαρτίνα 90+2'-Πελέ 14', Μποέτιους 55')

Χαμένες βγήκαν Τβέντε και Φέγενορντ που κόλλησαν στο 2-2 κι επέτρεψαν στον Άγιαξ να ξεφύγει.

Ο Πελέ έκανε το 1-0 για τη Φέγενορντ στο 14ο λεπτό, ενώ ο Μποέτιους έγραψε το 2-0 στο 55'. Η Τβέντε μείωσε με τον Καϊστάινιος στο 68ο λεπτό και στις καθυστερήσεις ο Μαρτίνα έκανε το τελικό 2-2.

Φίτεσε-Βααλβάικ: 3-1
(Χάβενααρ

50', Ιμπάρα 52', Άτσου 68'-Άντερσον 14')

Στις νίκες μετά από πολύ καιρό επέστρεψε η Φίτεσε που επικράτησε της Βααλβάικ με 3-1.

Η Βααλβάικ αιφνιδίασε τη Φίτεσε και άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό, αλλά στο 50' ο Χάβενααρ έκανε το 11 και δύο λεπτά μετά ο Ιμπάρα έβαλε μπροστά στο σκορ τη Φίτεσε. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 68ο λεπτό ο Ατσού.

Άγιαξ-Αλκμαάρ: 4-0
(Ντε Γιονγκ 4', Ντουάρτε 54', 74', Κίσνα 61')

Βήμα τίτλου έκανε ο Άγιαξ που επικράτησε με 4-0 της Αλκμαάρ.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Ντε Γιονγκ έβαλε μπροστά στο σκορ τον Άγιαξ, ενώ στο 54 ο Ντουάρτε έκανε το 2-0 και στο 61' ο Κίσνα τριπλασίασε τα γκολ της ομάδας του, το τελικό 4-0 έγραψε ο Ντουάρτε.

Ουτρέχτη-Γκρόνινγκεν: 1-0
(Μάρτενσον 88')

Βαθειά βαθμολογική ανάσα πήρε η Ουτρέχτη που επικράτησε της Γκρόνιγκεν με 1-0.

Στο 48ο λεπτό η Ουτρέχτη έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, καθώς ο Ντε Ρίντερ αστόχησε σε πέναλτι, ωστόσο στο 88ο λεπτό ο Μάρτενσον έκανε το 1-0.