Ακόμα πιο κοντά στον στόχο η ΑΕΚ

21:49 10/3/2015 - Πηγή: AEK365

Ακόμα ένα σημαντικό τρίποντο πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, αφού νίκησε με 3-1 σετ στην Ηλιούπολη, την τοπική ομάδα, για την 20η αγωνιστική της Α1.

Το ματς

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο πρώτο σετ. Η Ένωση παρουσίασε εξαιρετικά στοιχεία σε μπλοκ

και υποδοχή, με αποτέλεσμα να φτάσει να δημιουργήσει γρήγορα μια υπέρ της διαφορά (7-16). Η Ηλιούπολη δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό αυτό κι έτσι τα κορίτσια της ΑΕΚ έφτασαν εύκολα στο 1-0 στα σετ.
Ο ίδιος ρυθμός διατηρήθηκε και στη συνέχεια. Οι «κιτρινόμαυρες» ήταν πρωταγωνίστριες και με φόρα βρέθηκαν να έχουν χτίσει μια διαφορά 5 πόντων (8-3) , με την γηπεδούχο ομάδα να δείχνει να μην μπορεί να βρει τα πατήματά της. Η ΑΕΚ με καλά ποσοστά στις επιθέσεις της παράμεινε μπροστά και τελικά έφτασε στο 2-0 στα σετ (14-25).
Νωθρά μπήκε στο παρκέ στο τρίτο σετ η Ένωση κι αυτό έδωσε στην Ηλιούπολη τη δυνατότητα να πάρει προβάδισμα για πρώτη φορά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα (13-6). Λάθη και έλλειψη συγκέντρωση έφεραν την ΑΕΚ να βρεθεί πίσω στο σκορ με 16-8, με τη ροή να μην αλλάζει μέχρι το τέλος κι έτσι ήρθε η μείωση των σετ σε 2-1.
Έπειτα, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο τέταρτο σετ, ώστε να τελειώσει το ματς και να μην μπει σε περιπέτειες,ωστόσο κάποια λάθη έφεραν νέα ισοπαλία (13-13). Η απόδοση των κοριτσιών του Ρουμελιώτη ανέβηκε κι έτσι η Ένωση ξέφυγε στο σκορ (14-20), με αποτέλεσμα να κάνει τελικά το 3-1 στα σετ.

Τα σετ: 17-25, 14-25, 25-18, 17-25.

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη) Μπόκα 1 (1/13 επ., 50% υπ. - 40% άριστες), Μαρκοπούλου 14 (11/19 επ., 1 άσοι, 2 μπλοκ), Γιοβάνη 16 (13/37 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Αλέξις 5 (4/20 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. - 21% άριστες), Έντουαρντς 1 (1 άσο), Πατεράκη 7 , Αργυροπούλου -λ (50% υπ. - 30% άριστες) / Γκιαούρη -λ, Γεωργίου, Μπανίκα Σ. 7 (5/14 επ., 2 άσοι, 50% υπ. - 50% άριστες).

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Νικούλη 4 (2/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κουνάδη 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ιβάνοβα 12 (8/25 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 17% άριστες), Γιακουμή 16 (12/16 επ., 4 μπλοκ), Κατσαντώνη 17 (17/40 επ.), Αργυροπούλου 8 (4/19 επ., 4 άσοι, 50% υπ. - 30% άριστες), Κακουράτου -λ (50% υπ. - 25% άριστες) / Φάκη 2 (2/4 επ.), Ρίζου, Πατέλη, Τοντάι 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ).