Υποκλίθηκε στους μάγκες ο Διομήδης

20:07 24/3/2013 - Πηγή: AEK365

Η ΑΕΚ επικράτησε του Διομήδη με 23-22 στο κλειστό γήπεδο του Ιωνικού στη Νέας Φιλαδέλφειας, για την 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 και μείωσε στον πόντο από την κορυφή. Συγκεκριμένα, η Ένωση έδειξε πως με τέτοιες εμφανίσεις και στήριξη από τον κόσμο της που γέμισε το γήπεδο είναι έτοιμη για Πρωτάθλημα.

Το ματς

Η ΑΕΚ δέχθηκε γρήγορα γκολ, ωστόσο πάλεψε και παρά τις ατυχίες με τα δοκάρια και τις

χαμένες φάσεις βελτιώθηκε και πέτυχε σημαντικά γκολ,ισοφάρισε αρχικά σε 5-5. Στην συνέχεια ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή της και μάλιστα πήρε και για πρώτη φορά το προβάδισμα στο ματς με τον Αλβανό (6-5). Έπειτα, ο Διομήδης στάθηκε τυχερός σε ορισμένες φάσεις και εκμεταλλεύτηκε τις χαμένες φάσεις τις ΑΕΚ, πετυχαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός γκολ (13-12).
Στην επανάληψη η Ένωση έπαιξε καλή άμυνα και με καθαρό μυαλό διατηρούσε για αρκετά λεπτά το προβάδισμα που είχε χτίσει. Μάλιστα στην πορεία, κατάφερε να αντέξει στην πίεση των παικτών των φιλοξενούμενων και έφτασε στη νίκη με 23-22.

ΑΕΚ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 23-22
Τα δεκάλεπτα: 3-4, 6-7, 12-13 (ημχ.), 16-15, 18-18, 23-22
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 9, Γεωργιάδης 3, Γιαννόπουλος, Μπαλωμένος 2, Τσακνής, Συγγάρης, Οικονόμου, Αλβανός 5, Ναουμίδης, Τσαούσης 1, Παπαδιονυσίου 1, Κουρέτας, Παπαδόπουλος 2, Κότσιρας, Χερουβείμ.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Τσούλος, Ζαραβίνας 3, Χαντέλης, Μεγαλοοικονόμου 1, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς, Μούγιτς, Χειβιδόπουλος, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 6, Ευαγγελόπουλος, Σαμαράς 2, Βαρδάκας, ΚαραιβάνοΦ 9, Τάσκοβιτς 1, Ελευθερίου.
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 2-4, πέναλτι: 5/6-2/2