Show Λε Μπρον, ανατροπή για Λέϊκερς

09:31 9/2/2013 - Πηγή: AEK365

Πράγματα και θαύματα έκανε ο Λεμπρόν Τζέιμς στη νίκη του Μαϊάμι επί των Κλίπερς με 111-89. Με 30 πόντους σε όλες κι όλες έντεκα προσπάθειες (5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 8/11 βολές) οδήγησε το Μαϊάμι σε εύκολη νίκη με 111-89 επί των Κλίπερς, παρά τις απουσίες των Μπος και Άλεν λόγω ίωσης. Οι πρωταθλητές έχουν πλέον 21-3 στην έδρα τους. Οι φιλοξενούμενοι είχαν στη διάθεσή τους και πάλι τους τραυματίες Πολ, Γκρίφιν και Μπίλαπς, ωστόσο οι τρεις τους έμειναν συνολικά στους 23 πόντους.

Παράλληλα, οι Λέικερς μπορεί να βρέθηκαν ακόμα και με 20 πόντους πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά

κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη από την Σάρλοτ, επικρατώντας των Μπόμπκατς με 100-93.

Ο Κόμπε Μπράιαντ σημείωσε και τους 20 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσε έτσι το έναυσμα στην ομάδα του για να γυρίσει το παιχνίδι. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Στιβ Νας που τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους. Για τους Μπόμπκατς ξεχώρισαν οι Μούλενς και Χέντερσον, οι οποίοι αμφότεροι σημείωσαν από 20 πόντους.

Εύκολα το Μαϊάμι στο ντέρμπι

Οι Λ.Α Κλίπερς χαμογελούσαν πριν από την έναρξη του αγώνα, καθώς έβλεπαν τους Πολ, Γκρίφιν, Μπίλαπς και Κρόφορντ έτοιμους να αγωνιστούν. Τα χαμόγελα αυτά έσβησαν γρήγορα όταν οι πρωταθλητές Χιτ τους κέρδισαν πολύ εύκολα με 111-89. Ο Λεμπρόν Τζέιμς ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι καταιγιστικός, φτάνοντας τους 30 πόντους με 9/11 σουτ εντός πεδιάς και όπως φάνηκε η άμυνα των Κλίπερς δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να τον περιορίσει.

Ο Ουέιντ από την πλευρά του δεν έπαιξε σχεδόν καθόλου στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, αλλά παρόλα αυτά πρόλαβε να σημειώσει 20 πόντους. Αξίζει να σημειωθεί πως οι πρωταθλητές αγωνίστηκαν δίχως τους Κρις Μπος και Ρέι Άλεν, οι οποίοι ταλαιπωρούνται από ίωση. Για τους Κλίπερς τώρα, οι οποίοι δεν απείλησαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού ξεχώρισε ο πολύ βελτιωμένος φέτος Ντε Άντρε Τζόρταν με 17 πόντους.

Πάτησαν γκάζι στο τέλος οι Θάντερ

Εύκολο βράδυ είχαν οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, οι οποίοι υποδέχθηκαν τους Φίνιξ Σανς, διαλύοντας τους με 127-96. Η ομάδα του Σκοτ Μπρουκς ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο σημείωσε 72 πόντους και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι. Χαρακτηριστικό είναι πως όλοι οι παίκτες των «κεραυνών» σκόραραν στο χθεσινό παιχνίδι, ενώ 5 από αυτούς είχαν πάνω από 16 πόντους.

Οι Ντουράντ(21π.) και Ουέστμπρουκ(17π.) δεν χρειάστηκε να αγωνιστούν στην τελευταία περίοδο του αγώνα. Οι Σανς πάντως, μπορούν να κρατήσουν από το συγκεκριμένο ματς, την νέα πολύ καλή εμφάνιση του Μάικλ Μπίσλεϊ, ο οποίος σκόραρε 25 πόντους σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Πολύ σκληροί για να πεθάνουν

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήραν οι Νιου Γιορκ Νικς, οι οποίοι επικράτησαν της Μινεσότα με 100-94. Μπορεί να έχαναν για 11 πόντους επτά λεπτά πριν το τέλος, αλλά ο Καρμέλο Άντονι σκόραρς 12 από τους 36 πόντους του στο διάστημα που απέμενε και οδήγησε την ομάδα σε ένα πολύ σπουδαίο «διπλό».

Εκτός από τον Καρμέλο Άντονι, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησεκαι ο Τζέι Αρ Σμιθ που σημείωσε 15 πόντους, ευστοχώντας σε κάποια κρίσιμα σουτ στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Από τους «λύκους» που χάνουν για 14η φορά σε 16 παιχνίδια ξεχώρισαν οι Ρούμπιο (18π. , 11ας.) και Πέκοβιτς (18π. , 11ρ.), μη μπορώντας όμως να αποφύγουν την ήττα.

Τέλος στο σερί των Σπερς

Νίκη έκπληξη για τους Ντιτρόιτ Πίστονς, οι οποίοι επικράτησαν εντός έδρας με 119-109 των Σαν Αντόνιο Σπερς, βάζοντας έτσι τέλος στο νικηφόρο σερί των «σπιρουνιών», που δεν έχουν χάσει από τις 11 Γενάρη. Το Ντιτρόιτ ήταν πιο ενθουσιώδες σε όλη τη διάρκεια του ματς, κάτι που εν πολλοίς οφείλεται στην καλή εμφάνιση του Γκρεγκ Μονρό.

Ο θηριώδης σέντερ έφτασε τους 26 πόντους και έκανε «πάρτυ» κάτω από τα δύο καλάθια, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μπράνταν Νάιτ με 24 πόντους. Για τους Σπερς εκπληκτικοί εμφάνιση από τον Τόνι Πάρκερ με 31 πόντους και 8 ασίστ. Ωστόσο η απουσία των Ντάνκαν και Τζινόμπιλι επηρέασε σημαντικά την ομάδα του Πόποβιτς, η οποία δεν είχε απάντηση στην κυριαρχία του Μονρό στη ρακέτα. Οι Σπερς δεν κατάφεραν να διευρύνουν το σερί των 11 συνεχόμενων νικών το οποίο είχε διήρκησε για περίπου έναν μήνα.