Ζορίστηκε, αλλά νίκησε η Τότεναμ

23:51 3/1/2012 - Πηγή: OnSports

Εστω και αν δυσκολεύτηκε, η Τότεναμ κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Γουέστ Μπρομ στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν (1-0) και μείωσε τη διαφορά από τη δεύτερη Γιουνάιτεντ στους 3 βαθμούς.

Οι Πετεινοί μπήκαν δυνατά από το πρώτο λεπτό θέλοντας να καθαρίσουν το ματς όσο γρηγορότερα γινόταν. Ενδεικτικό είναι ότι στο πρώτο πεντάλεπτο, οι παίκτες του Χάρι Ρέντναπ είχαν κερδίσει ήδη πέντε κόρνερ! Η Μπρόμγουιτς ωστόσο αμυνόταν πολύ καλά, περιόρισε τις ευκαιρίες των γηπεδούχων στο ελάχιστο και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το 0-0.

Η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος.

Η Τότεναμ πίεζε, η φιλοξενούμενη αμυνόταν και μόνη διαφορά, πλην όμως σημαντική, ήταν ότι σημειώθηκε γκολ. Τα «σπιρούνια» πήραν λοιπόν ένα σημαντικό τρίποντο χάρη στο τέρμα του Ζερμέν Ντεφό στο 63' και μείωσαν τη διαφορά από τη 2η Γιουνάιτεντ (έστω και προσωρινά) στους τρεις βαθμούς. Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι στα τελευταία λεπτά οι φίλοι των «Πετεινών» αγχώθηκαν, καθώς η Μπρόμγουιτς είχε κάποιες μικροευκαιρίες για να ισοφαρίσει.