Ξεπέρασαν όλα τα εμπόδια οι Σέιμπερς

06:16 5/2/2012 - Πηγή: OnSports

Νίκη στα πέναλτι πήραν οι Μπάφαλο Σέιμπερς κόντρα στους Νιου Γιορκ Άιλαντερς δείχνοντας εντυπωσιακή αποφασιστικότητα.

Εν τέλει, οι Brad Boyes και Jason Pominville βρήκαν δίχτυα στην τελική διαδικασία καθορισμού νικητή, αλλά οι Σέιμπερς έπρεπε να ξεπεράσουν μία σειρά από εμπόδια προγενέστερα. Αρχικά έμειναν πίσω στο σκορ με 3-1, ενώ στην παράταση στερήθηκαν ουσιαστική ευκαιρία, αφού αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο σε κάποιο διάστημα της. Παρ' όλα αυτά έφτασαν στο «δίποντο».

Στο πρώτο 20λεπτο, ο

Frans Nielsen πέτυχε δύο γκολ και ο Josh Bailey ένα, ενώ οι «νησιώτες» προηγήθηκαν με 3-1. Όλα αυτά, όμως, εκμηδενίστηκαν με το 3-3 του Paul Gaustad στην τρίτη περίοδο, αφού πρώτα προηγήθηκαν γκολ των Derek Roy και Nathan Gerbe υπέρ των φιλοξενούμενων.

Έτσι οι δύο ομάδες συμπλήρωσαν πενήντα βαθμούς. Αμφότερες απέχουν, όμως, κατά οκτώ βαθμούς από την προνομιούχα οκτάδα της ανατολικής περιφέρειας του NHL.