Με χατ τρικ γιόρτασε το 900ό του ματς ο St. Louis

05:11 5/2/2012 - Πηγή: OnSports

Οι Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ επικράτησαν των Φλόριντα Πάνθερς με 6-3 στο ντέρμπι της Φλόριδα, με τον Martin St. Louis να πετυχαίνει χατ τρικ.

Μάλιστα ο έμπειρος επιθετικός συμπλήρωσε 900 παιχνίδια στο NHL στο συγκεκριμένο ματς, οπότε δεν θα μπορούσε να βρει καλύτερο τρόπο να γιορτάσει το ορόσημο του. Ακόμα, ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Steven Stamkos, συμπλήρωσε 34 τέρματα.

Πάντως,

ο St. Louis ολοκλήρωσε το χατ τρικ του σε ανυπεράσπιστη εστία στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Τα άλλα δύο γκολ του ήταν ανάμεσα στα τέσσερα της ομάδας του στο δεύτερο 20λεπτο.

Οι Nate Thompson και Vincent Lecavalier σημείωσε τα άλλα τέρματα των «κεραυνών», ενώ ο δεύτερος μοίρασε τρεις ασίστ. Για τους «πάνθηρες» δίχτυα βρήκαν οι Tomas Fleischmann, Mikael Samuelsson και Sean Bergenheim.

Πλέον οι Λάιτνινγκ έχουν 51 βαθμούς και παραμένουν στην 11η θέση της ανατολικής περιφέρειας του NHL. Από την πλευρά τους, οι πρωτοπόροι της Southeast έμειναν στους 59 βαθμούς.