Βραζιλία από τα παλιά

Για πρώτη φορά στο φετινό Κόπα Αμέρικα η Βραζιλία κατάφερε να αποδείξει τον ρόλο του φαβορί επικρατώντας με 4-2 του Εκουαδόρ.Οι μεγάλες ομάδες είναι για τα δύσκολα. Αναμφισβήτητα η Βραζιλία είναι μία από αυτές και αυτό αποδεικνύεται από τους δεκάδες τίτλους που έχει κατακτήσει στην ιστορία της.Με τα δύο πρώτα της παιχνίδια να είναι κάτω του μετρίου και να αναδεικνύεται ισόπαλη με Βενεζουέλα και Παραγουάη, έπαιζε τα… ρέστα της απέναντι στο Εκουαδόρ για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων.Εκεί ήθελε αρχικά τη νίκη για να προκριθεί στα σίγουρα, αλλά μετά να την πάρει
με παραπάνω από ένα τέρμα για να έχει υποτίθεται έναν πιο βατό αντίπαλο στη συνέχεια.Μετά από ένα θεαματικό παιχνίδι, η «σελεσάο» τα κατάφερε επικρατώντας με 4-2, φτάνοντας στη κορυφή του ομίλου. Ωστόσο στα προημιτελικά, δεν θα αντιμετωπίσει και τον πιο εύκολο αντίπαλο.Αυτός θα είναι η Παραγουάη που μπαίνει στους «8» ως η δεύτερη καλύτερη 3η των ομίλων και θα αντιμετωπίσει την Βραζιλία σε ένα… remake του 2-2 για την φάση των ομίλων.Το παιχνίδιΗ «σελεσάο» μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση με στόχο να πάρει από νωρίς το προβάδισμα που θα της έδινε την ευκαιρία να χαλαρώσει και να φύγει το άγχος. Αυτό ήρθε σχετικά νωρίς, όταν στο 28’ ο Αντρέ Σάντος έκανε τη σέντρα, με τον Πάτο να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και να ανοίγει το σκορ.Ωστόσο η απάντηση του Εκουαδόρ δεν άργησε να έρθει. Ο Καϊσέδο βρέθηκε απέναντι από την εστία και το δυνατό του στου, πέρασε κάτω από τα χέρια του Ζούλιο Σέζαρ, ισοφαρίζοντας προσωρινά για την ομάδα του.Στο δεύτερο ημίχρονο η Βραζιλία μπήκε με την ίδια νοοτροπία και δεν άργησε να πάρει και πάλι… κεφάλι στο σκορ. Ήταν το 49’ όταν ο Γκάνσο έκανε την κάθετη πάσα στον Νεϊμάρ ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει, πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα στη διοργάνωση.Βέβαια δέκα λεπτά αργότερα το Εκουαδόρ έδειξε και πάλι… ζωή με τον Καϊσέδο να πετυχαίνει γκολ – καρμπόν με το πρώτο, καθώς ο Ζούλιο Σέζαρ, υπέπεσε και πάλι στο ίδιο λάθος.Κάπου εκεί όμως τελείωσαν τα ψέματα για την ομάδα του Μάνο Μενέζες. Δύο λεπτά μετά την ισοφάριση, ο Πάτο με το δεύτερό του προσωπικό τέρμα, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Βραζιλία, η οποία σιγούρεψε τη νίκη και τη πρώτη θέση, με τον Νεϊμάρ που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την πάσα του Μαϊκόν.Πλέον με την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων τα ζευγάρια των προημιτελικών είναι τα παρακάτω:Κολομβία – ΠερούΑργεντινή – ΟυρουγουάηΒραζιλία – ΠαραγουάηΧιλή – ΒενεζουέλαΘυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης όπως σας την μετέδωσε το Onsports, πατώντας ΕΔΩ.